Bakırlı RİA ve endometrial polip sıklığı arasındaki ilişki
The relationship between the copper İUD and the frequency of endometrial polyp
  1. Tez No: 751598
  2. Yazar: EMRAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma 01/08/2019-01/08/2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüş olan retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. 1/08/2019-1/08/2020 tarihleri arasında doğum kontrolü amacıyla rahim içi araç takılmış olan tüm hastalar (n=118) çalışma grubunu, aynı tarihler arasında jinekoloji polikliniklerine başvuran ve sosyodemografik özellikleri çalışma grubu ile eşleştirilerek seçilmiş olan hastalar da (n=119) kontrol grubunu oluşturmuştur. Hastaların 1 yıl sonraki kontrolleri taranarak polip gelişme sıklıkları tespit edilmiş ve gruplar polip gelişme sıklığı açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular Çalışma ve kontrol gruplarının yaş, gravida, takip süresi ve vücut kitle indeksi açısından benzer olduğu bulunmuştur (p>0,05). Çalışma grubunun parite değerinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışma grubunda 13 hastada (%11), kontrol grubunda 10 (%8,4) polip geliştiği saptanmış olup, her iki grup arasında polip gelişme sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir. Polip gelişme durumu ile doğum şekli, kronik hastalık, operasyon ve sigara içmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı farksaptanmamıştır. Çalışma/kontrol grubu ile operasyon durumu, polip durumu ve sigara içilmesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Polip gelişenlerin yaş, gravida ve paritedeğerlerinin, polip gelişmeyenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Polip gelişme durumuna göre VKİ (kg/m2) değerleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiş olup (Z=-4,225; p=0,000), polip gelişenlerin VKİ (kg/m2) değerlerinin, polip gelişmeyenlere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. VKİ değeri 1 birim yükseldiğinde, polip gelişme riskinin 1,453 kat arttığı bulunmuştur (OR=1,453).
Özet (Çeviri)
The study was carried out between 01/08/2019-01/08/2020, University of Health Sciences Ankara Dr. It is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted at Sami Ulus Gynecology, Pediatrics and Diseases Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic. All patients (n=18) who had an intrauterine device inserted for birth control between 1/08/2019-1/08/2020 were included in the study group, and patients who applied to gynecology outpatient clinics between the same dates and were selected by matching their sociodemographic characteristics with the study group (n=18) =119) constituted the control group. The frequency of polyp development was determined by scanning the controls of the patients 1 year later, and the groups were compared in terms of the incidence of polyp development. Results It was found that the study and control groups were similar in terms of age, gravida, follow-up time and body mass index (p>0.05). The parity value of the study group was found to be significantly higher than the control group. Polyps were detected in 13 patients (11%) in the study group and 10 (8.4%) in the control group, and there was no statistically significant difference in the frequency of polyp development between the two groups. No statistically significant difference was found between the development of polyps and the mode of delivery, chronic disease, operation and smoking. There was no statistically significant difference between the study/control group and the operation status, polyp status and smoking (p>0.05). Age, gravida and parity values of those who developed polyps were found to be significantly higher than those who did not develop polyps. A statistically significant difference was found in terms of BMI (kg/m 2 ) according to polyp development status (Z=-4,225; p=0.000), BMI (kg/m 2 ) values of those who developed polyps were found to be significantly higher than those who did not develop polyps. . It was found that when the BMI value increased by 1 unit, the risk of polyp development increased 1.453 times (OR=1.453).