KBRN olaylarında, hasta ve yaralıların değerlendirilmesi amacıyla termal kamera kullanımı
Thermal camera use for evaluation of patients and injured in CBRN events
  1. Tez No: 751605
  2. Yazar: ÇAĞATAY KADİRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Mühendislik Bilimleri, Emergency Medicine, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer Tıbbi Savunma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
KBRN sahaları, niteliği bakımından oldukça çok fazla risk barındırmaktadır. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer olaylar ayrı ayrı riskler barındırdığı gibi komplike riskler de oluşturabilmektedir. Bu nedenle olağan bir KBRN kazası veya afeti karşısında olay yerinde ortaya çıkabilecek riskler tespit edilmeden olay yerine girilmesi olası can kayıplarını arttıracaktır. Aynı zamanda bu durum karşısında olay sahasındaki risklerin tespiti için geçen süre çok uzun olacak ve geçen süre boyunca hiçbir ekip olay yerine güvenli bir şekilde girerek bilgi edinme ve müdahale etme şansı bulamamaktadır. Bu tez çalışmasında özellikle KBRN sahaları gibi girilmesi güvenli bulunmayan sahalarda olabilecek olgularda, olay yerindeki insanların genel sağlık durumunun anlaşılabilmesi için termal kamera ile durum analizi yapılabilmesi üzerine çalışılmaktadır. Ulaşılması zor veya yüksek tehlikeli sahalardaki (KBRN sahaları) olgularda, olay yeri ile ilgili yaşayan canlı ve yaralanan veya etkilenen durumu gibi bilgilerin elde edilebilmesi ihtiyacının olduğu ve olmaya devam edeceği açıktır. Bu çalışmada hayati bulgulardan, eş zamanlı olarak birden çok kişiye uygulanabilirliği ve temassız değerlendirme yapılabilmesi gibi avantajlarıyla beraber termal kameraların robotik sistemlere ve insansız hava araçlarına entegre olarak kullanılabilmesi nedeniyle vücut ısısı yani ateş ölçümü üzerine çalışılmıştır. Bununla birlikte elde edilen görüntüler üzerinde otonom görüntü analizi teknikleri üzerine çalışılmıştır. Çalışmamız kapsamında KBRN vakalarında vücut ısısından yola çıkarak yaşam bulgusu ve etkilenme seviyesi değerlendirilebilmesi amacıyla termal kameraların nasıl kullanılabileceği üzerine bir ön çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
CBRN sites contain quite a variety of risks in terms of their nature. Chemical, biological, radiological and nuclear threats can create separate risks as well as complicated risks. For this reason, in the event of a possible CBRN accident or disaster, it is not possible to enter the scene without detecting the risks that may occur at the scene. In this case, the time taken to determine the risks at the scene is long and no team can enter the scene and find a chance for information and intervention. In this thesis, it is studied to determine the situation with a thermal camera in order to determine the general health status of the cases at the crime scene, especially in cases that may be in unsafe areas such as CBRN areas. It is clear that there is and will continue to be a need to obtain information about the scene, such as the individual living and the injured person, in cases in hard-to-reach or high-hazard areas (CBRN areas). In this study, we focused on body temperature, in other words fever measurement, because of the advantages of vital signs such as simultaneous applicability to multiple people and non-contact detection, as well as the use of thermal cameras in an integrated manner with unmanned aerial vehicles. In addition, autonomous analysis techniques were studied on the images obtained. Within the scope of our study, a preliminary study was carried out on how to use thermal cameras in order to evaluate the vital signs and the level of exposure in CBRN cases over body temperature.