Türkiye'de tıbbi kitle fonlaması: Sosyal medya ve bireylerin bağış katılımları üzerine bir değerlendirme
Medical crowdfunding in Turkey: An evaluation on social media and individual's donation participation
- Tez No: 751606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNCEM KOÇER ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde bağışta bulunma eylemlerinin çevrimiçi mecralara dâhil olması ile kitlesel fonlama ve sosyal medya platformları, ihtiyaç sahibi bireyler ile destekçilerini bir araya getirmektedir. Kitlesel fonlama yönteminin tıbbi alan çerçevesinde kullanılmasını kapsayan tıbbi kitle fonlaması kavramı, ihtiyaç sahiplerinin ödeneklerini tamamlayamadıkları tıbbi ihtiyaçları doğrultusundaki taleplerini kitlesel fonlama kampanyaları ile finanse etmeleri olarak tanımlanmaktadır. Keşif amaçlı bu çalışmada; son yıllarda sosyal medya platformlarında sıkça yer almaya başlayan Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığının tedavisine yönelik bağış kampanyaları ele alınmıştır. Bu örnek çerçevesinde, Türkiye'de tıbbi kitle fonlaması kampanyalarına yönelik olarak bireylerin bağış katılımlarını etkileyen faktörler üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında niteliksel bir yaklaşımla anket ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler katılımcılara uygulanmış, veriler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, bireylerin sosyal medya platformlarında yer alan Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalığının tedavisine yönelik başlatılan bağış kampanyalarına katılmayı düşündükleri ancak ilk etapta kampanyaları güvenilir bulmadıkları belirlenmiştir. Bireyler, bu kampanyalara bağışta bulunmalarının önündeki engeli sosyal medya platformlarının güvenilirliğini zedeleyen kötü niyet, suistimal ve dolandırıcılık konularıyla ilişkilendirmiştir. Bireylerin bu kampanyaların doğruluklarını çeşitli şekilde teyit etme ihtiyacı hissettikleri belirlenmiştir. Sosyal medya platformlarındaki iletişim materyalleri arasında yer alan fotoğraf, video ve metinlerin de bireylerin bağış katılımlarını etkilediği görülmüştür. Alternatif bağış katılımı olarak ise bireylerin sosyal medya platformlarında yer alan bu kampanyaların daha çok yayılması için beğeni ve paylaşım araçlarını kullanmayı tercih ettikleri, yorum yapmayı ise daha az tercih ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today with the involvement of donation actions in online channels, crowdfunding and social media platforms bring together people in need and their backers. The concept of medical crowdfunding, which includes the use of the crowdfunding method within the scope of the medical field is defined as the financing of the demands of the needy people through crowdfunding campaigns in line with their medical needs which they cannot complete their allowances. In this exploratory study, donation campaigns for the treatment of Spinal Muscular Atrophy (SMA) disease which has started to take place frequently on social media platforms in recent years are discussed. Within the framework of this example, an evaluation has been made on the factors affecting the donation participation of individuals for medical crowdfunding campaigns in Turkey. Within the scope of the study, questionnaires and semi-structured in-depth interviews were applied to the participants with a qualitative approach, the data was analyzed and interpreted. As a result of this study, it was determined that individuals thought to participate in donation campaigns for the treatment of SMA disease on social media platforms, but they did not find the campaigns reliable in the first place. Individuals have associated the obstacle preventing them from donating to these campaigns with bad intention, abuse and fraud issues that damage the reliability of social media platforms. It has been determined that individuals feel the need to confirm the accuracy of these campaigns in various ways. It has been seen that photos, videos and texts among the communication materials on social media platforms affect the donation participation of individuals. As an alternative donation participation, it has been determined that individuals prefer to use like and share tools to spread these campaigns on social media platforms, but they prefer to comment less.