COVID-19 korkusunun emzirme öz yeterliliğine etkisi: Bir eğitim araştırma hastanesi örneği
The effect of COVID-19 fear on breastfeeding self-efficacy: An example of education and researchhospital
  1. Tez No: 751660
  2. Yazar: BETÜL GÜNDÜZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR, DR. YAVUZ DEMİRÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Emzirme, yenidoğan bir bebeğin beslenmesinde en ideal beslenme yöntemidir. Emzirme başarısını etkileyen emzirme öz yeterliliği birçok faktörden etkilenebilir. Son yıllarda hayatımıza giren pandeminin anneler üzerinde oluşturduğu stres ve korku, emzirme öz yeterliliğini olumsuz etkileyerek emzirme başarısını düşürebilir. Bu çalışmada pandemi döneminde emzirme sürecinin değerlendirilmesi ve COVID-19 korkusunun emzirme öz yeterliliği üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniğine başvuran, 0-2 yaş bebeği olan anneler ile yürütülmüştür. Çalışmamız yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket, toplam 44 sorudan oluşmakta olup katılımcıların sosyodemografik bilgileri, sağlık geçmişi, obstetri ve COVID-19 hastalığı ile ilgili bilgiler, Emzirme Öz Yeterliliği Ölçeği ve Koronavirüs Korkusu Ölçeği'ni içerir. İstatistik yöntem olarak tanımlayıcı istatistiklerde Pearson chi square, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 259 anne katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 29,03±5,55 (medyan 28,50) olarak saptanmıştır. Katılımcıların postnatal emzirme öz yeterliliği ölçeği puan ortalaması 60,41±7,64'dür. Koronavirüs korkusu ölçeği puan ortalaması ise 18,93±7,36'dır. Postnatal emzirme öz yeterliliği ölçeği ve koronavirüs korkusu ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Araştırmamızda iki ölçek arasında ilişki olmamasının nedeni olarak araştırmamızın pandeminin 2. yılına denk gelmesi sebebiyle annelerin COVID-19'dan eskisi kadar endişelenmemesi ve anne sütünün pandemide öneminin aydınlatılması olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim:Breastfeeding is the most ideal method in newborn nutrition. Breastfeedingefficacy that determine success of breastfeeding can be affected by many factors. Last few years, an outbreak of COVID-19 virus had a bad influence on people around the world. Mothers' stress and fear caused by pandemia make possible poor breastfeeding efficacy. The aim of the present study is to eveluate breastfeeding period during the pandemia and to investigate the effect of COVID-19 fear on breastfeeding self-efficacy. Materials and Methods:This descriptive and cross-sectional study was conducted with mothers have 0-2 years old babies who applied to Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital Healthy Child Follow-up Outpatient Clinic. Our study was carried out by face-to-face survey method. The survey consists of 44 questions in total and includes participants' sociodemographic information, health history, obstetrics and information about COVID-19, breastfeeding self-efficacy scale and COVID-19 fearscale. As a statistical method, Pearson chi square, Mann-Whitney U, Kruskall-Wallis H tests were used in descriptive statistics. Results: A total of 259 mothers participated in our study. The mean age of the participants was 29.03±5.55 (median 28.50). The postnatal breastfeeding self-efficacy scale mean score of the participants was 60.41±7.64. The mean score of COVID-19 fear scale is 18.93±7.36. No statistically significant correlation was found between the postnatal breastfeeding self-efficacy scale and COVID-19 fear scale. Conclusion: We can say that this is because our research coincides with the second year of the pandemic, so mothers are not as worried about COVID-19 as before and the importance of breast milk in the pandemic has been clarified.