Bazı koyun ırklarında GDF-8, GH ve FABP4 gen varyasyonlarının et verim ve kalitesine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of GDF-8, GH and FABP4 gene variations on meat yield and quality in some sheep breeds
- Tez No: 751681
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ELMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezde, GDF-8 (Büyüme Farklılaşma Faktörü-8), GH (Büyüme Homonu) ve FABP4 (Yağ Asidi Bağlayıcı Protein 4) genlerinin Kıvırcık, Karacabey Merinosu, Bandırma, Hampshire x Merinos ve Ramlıç koyunlarındaki varyasyonu ve kuzu büyüme özellikleri, karkas et verimi ile kalitesine etkileri araştırılmıştır. Araştırma materyali olarak 230 baş kuzu kullanılmıştır. GDF-8 geni 3'UTR bölgesinde 4 nükleotid değişimi; GH 4. Ekzonda 7 nükleotid ve 3 amino asit değişimi; GH 5. Ekzonda 2 delesyon, 12 nükleotid ve 3 amino asit değişimi, FABP4 2.Ekzon-2.İntron bölgesinde 13 nükleotid ve 4 amino asit değişimi; FABP4 3.Ekzon-3.İntron bölgesinde 8 nükleotid ve 2 amino asit değişimi belirlenmiştir. GH 4. ve 5. Ekzon ile FABP4 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the variation of GDF-8 (Growth and Differentiation Factor-8), GH (Growth Hormone), and FABP4 (Fatty Acid Binding Protein-4) genes in Kıvırcık, Karacabey Merino, Bandırma, Hampshire x Merino and Ramlıç breeds and their effects on growth characteristics, meat yield and quality were investigated. A total of 230 lambs were used as research material. Four nucleotide changes in the 3'UTR region of the GDF-8 gene; 7 nucleotide and 3 amino acid changes in GH Exon-4 region; 2 deletions, 12 nucleotides, and 3 amino acids changes in the GH Exon-5 region; 13 nucleotide and 4 amino acid changes in the FABP4 Exon-2-Intron-2 region; 8 nucleotide and 2 amino acid changes in FABP4 Exon-3-Intron-3 region were determined.