Farklı koyun ırklarında leptin, bazı vitaminler ve biyokimyasal parametre düzeylerinin belirlenmesi
Determination of leptin, some vitamins and biochemical parameters in different breeds of sheep
  1. Tez No: 434584
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yılmaz F (2016), Farklı koyun ırklarında leptin, bazı vitaminler ve biyokimyasal parametre düzeylerinin belirlenmesi Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Leptin, beslenme ve enerji homeostazisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir tokluk faktörü olarak bilinen leptin, vücut ağırlığı kontrolünü koordine eden ve adipositler tarafından üretilen bir hormondur. Bu çalışma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen Norduz ve Tahirova koyun ırklarında leptin, bazı vitaminler (retinol, α-tokoferol, vitamin D3) ve bazı biyokimyasal parametrelerin (glukoz, üre, total protein, FT3, FT4) seviyelerini ve aralarında korelasyonların saptanması amacıyla yapıldı. Her bir koyun ırkından 13'er adet olmak üzere toplam 26 koyun çalışmaya dahil edildi. Temmuz ayı başında sabah yayılımdan gelen koyunlar tartıldı. Bunların içinden canlı ağırlığı en yüksek olan koyunlar seçildi ve deneme süresince tüm hayvanlara ilave hiçbir besin maddesi verilmedi. Sonra tüm hayvanların vena jugularisinden alınan kan örneklerinde Leptin ölçümü Cusabio marka Sheep Leptin ELISA kiti, Vitamin A, D ve E analizleri HPLC, glukoz, üre, total protein, FT3 ve FT4 düzeyleri otoanalizor (Architect plus 160000 ) kullanarak saptandı. Tahirova ve Norduz koyunlarında Glukoz, Üre, Leptin, Total protein FT3 ve FT4 A, E, D, düzeyleri sırasıyla; 37.54- 38.00 mg/dl, 32.69-34.15 mg/dl, 15.92-5.22 ng/dl, 7.55-7.38 g/dl, 3.38-3.10 pg/dl, 1.07-0.9 1ng/ml, 0.90- 1.09 μg/ml, 1.38-1.69 μg/ml ve 0.02-0.02 μg/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Yilmaz, F. (2016), Determination of leptin, some vitamins and biochemical parameters in different breeds of sheep. YYU, Institute of Health Sciences MSci Thesis in Department of Biochemistry Leptin plays an important role in nutrition and energy homeostasis. Leptin is also known as a satiety factor, which coordinates the control of body weight. Leptin hormone is produced by adipocytes. In this study it was aimed to determine the levels and the correlations of leptin, some vitamins (retinol, α- tocopherol, vitamin D3) and some biochemical parameters (glucose, urea, total protein, T3) between Norduz and Tahirova sheep breeds in Yuzuncu Yil University Research Livestock Farm. In the same feeding conditions two different of healthy sheep breeds, 13 each of the breeds, total of 26 sheep were use as live research materials. All of them were weighed in the morning at the beginning of July after pasture The highest live weighted sheep were selected among them and no additional nutrients provided to all animals throughout the trial. Then blood samples were taken from the jugular vein of all animals. Leptin analysis were done by Cusabio brand Sheep leptin ELISA kit. Vitamin A, D and E amounts were measured by HPLC. The levels of glucose, urea, total protein, FT3 and FT4 were determined by autoanalyzer (Architect plus 160000). The levels of glucose, urea, leptin, total protein, FT3, FT4, retinol, α-tokoferol, Vitamin D3 in Tahirova and Norduz sheep were; 37.54-38.00 mg/dL, 32.69-34.15 mg/dL, 15.92-5.22 ng/dL, 7.55-7.38 g/dL, 3.38-3.10 pg/dL, 1.07-0.91 ng/mL, 0.90-1.09 μg/mL, 1.38-1.69 μg/mL and 0.02–0.02 μg/mL, respectively.