Enhancement of traditional wideband networks by using enhanced wimax technology
Geliştirilmiş wımax teknolojisi kullanarak geleneksel geniş bant ağlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 751690
  2. Yazar: ALI HUZBER HUSSIEN HUSSIEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağ genişletme, daha yüksek bant genişliği gerektirebilecek ağ kaynaklarını kullanan kullanıcılar üzerinde daha yüksek bir sıçrama sağlar. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle, Kullanıcılar arasında daha yüksek veri hızlarına yönelik yeni talep gözlemlendi. Kullanıcıların taleplerini yüksek data hızları ile beslemek, Kullanıcı başına yüksek veri hızının garanti edilebildiği yerlerde geniş bant ağlar gereklidir. Geniş bant ağlar, verileri geniş bant üzerinden ileten bir optik ağ kullanılarak oluşturulabilir. Dağlar, ağaçlar, denizler vb gibi birçok doğal engelin bulunduğu kırsal ve orman alanları, kablo (tel) veya optik ağ dağıtımı için büyük bir zorluktur. Kablolu ağ sınırlamaları nedeniyle, WiMAX teknolojisi, geniş bantlı bir ağa alternatif olarak tanıtıldı. Bu tür bir alternatif, kablo yolları hakkında endişelenmeden herhangi bir coğrafi alana yerleştirilebilir. Bu öneride, geleneksel optik ağa alternatif olarak bir geniş bant kablosuz ağ sunulmaktadır. Sabit bir kablosuz geniş bant ağ, kullanımı kolay ve ağaçlar ve dağlar gibi doğal engellerden arınmış bir ağ sağlarken veri hızı sorununu çözebilir. Akor ağ mimarisi, kablosuz veri iletiminin hızını ve hızını önemli ölçüde ve doğrudan etkileyen, örneğin nem ve yağmur gibi kablosuz geniş bant ağlarının performansındaki artışı tanımlar. Bu nedenle, önerilen bu kablosuz halka ağı türü, bu endişeleri ortadan kaldırır ve ağ bağlantısı güvenilirliği sağlar. Kordon kablosuz döngüsü, ağ tıkanıklığını azaltmak ve kapasite sınırlamalarını telafi etmek için tasarlanmıştır. IEEE 802.16 (WiMAX) ağları, on düğüm ve 100 kilometre yarıçaplı (WiMAX) ve Sınıf 3 ve Sınıf 5 ağlar (D = 3 ve D = 5) ile oluşturulmuştur. Çalışmaya göre, akor döngü ağı, paketleri gönderirken kuyruğa almada bir gecikmeye ihtiyaç duyabilir. Daha fazla dize, çizgi daha uzun olacaktır. Öte yandan, sicim döngüsünün perdesini artırmak, ışın iletim oranını iyileştirir. DSDV, ortalama kuyruk gecikmesi açısından AODV'den 2,937 saniye daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
The expansion of networks involved a higher jump on the users utilizing the network's resources, requiring extra higher bandwidth. Due to the development of technology, the new demand for higher data rates has been witnessed among the users. To feed the demand of users with high data rates, broadband networks are required where a high data rate can be ensured for each user. Broadband networks can be established using an optical network that carries the data through wide broadband. Areas such as rural and forest sides which are witnessing plenty of natural obstacles such as mountains, trees, seas, etc. are forming a big challenge for propagating a cable (wire) or optical network. Due to the limitations of the wired network, WiMAX technology has been introduced as a substitutional for the broadband network. Such kind of alternative can be deployed through any geographical area without concern about the wire paths. This proposal offers a wireless broadband network as a replacement for the traditional optical network. A fixed wireless broadband network might solve the data rate issue while also offering a network that is easy to use and free of natural impediments such as trees and mountains. The architecture of the chord network describes the increase in the performance of wireless broadband networks, for example, humidity and rain significantly and directly affect the rate and speed of wireless data transmission. Therefore, this proposed type of loop wireless network allays these concerns and provides network connectivity reliability. The chordal wireless ring was designed to relieve network congestion and compensate for capacity limitations. With ten nodes and a diameter of 100 km, IEEE 802.16 (WiMAX) networks of the third and fifth degrees (D=3 and D=5) are built. According to the study, a chordal ring network may need a queuing delay during packet transmission. As the number of chords grows, the line will get longer. Increasing the chordal ring degree, on the other hand, enhances the packet delivery ratio. The DSDV protocol outperforms the AODV protocol by 2.937 seconds in terms of average queuing delay.