Proposal of seafront buildings for improving urban ventilation and pedestrian wind comfort on Izmir coastline
İzmir kıyı şeridinde kentsel havalandırma ve yaya rüzgâr konforunu iyileştirmeye yönelik yapılaşma önerisi
- Tez No: 751783
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kentsel alanlar küresel ısınma, kentsel ısı adası (KIA), hava kirliliği gibi önemli çevresel sorunlarla karşı karşıyadır ve Akdeniz bölgesindeki kıyı kentleri bu sorunların etkilerini azaltabilecek serin deniz meltemlerine sahiptir. Ancak birçok kıyı kentinde, rüzgâra karşı geçirimsiz kentsel kıyı yapıları, serin deniz meltemlerinin kente işlemesini engelleyerek kentsel alanlarda sıcak ve kirli havanın birikmesine neden olurken diğer yandan yaya rüzgâr konforsuzluğu riski oluşturmaktadır. Bu çalışma, KIA, hava kirliliği ve yaya rüzgâr konforsuzluğu riskinin bir arada bulunduğu yüksek yoğunluklu bir Akdeniz kenti olan İzmir'de kentsel havalandırma ve yaya rüzgâr konforunu sağlayabilecek, rüzgârla uyumlu kentsel kıyı yapılarının tasarımını amaçlamaktadır. Bu amaçla, parametrik tasarım ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemi kullanılarak tamamlayıcı bir saha ve tasarım çalışması yapılmıştır ve önerilen iki kentsel geometrik gösterge kullanılarak iki sıralı ve şaşırtmalı konfigürasyonlardan oluşan alternatif kıyı yapıları tasarlanmıştır. Tasarlanan yapı konfigürasyonları arasında, daha yoğun ve daha kompakt kıyı şeridi yapı konfigürasyonu, yaya rüzgâr konforsuzluğu riskini önler ve en yüksek havalandırma verimliliğini (%82) sağlar. Bulgular, kıyı kesimindeki kentsel alanlarda, kentsel yoğunluk/kompaktlık ihmal edilmeden yaya rüzgâr konforu ve havalandırma verimliliği gereksinimleri arasında bir uzlaşmanın sağlanabileceğini göstermektedir. Bu çalışma hem teorik hem de pratik sonuçlar sağlamakta ve kentsel mekânsal planlama sürecinde rüzgârın dikkate alınmasını teşvik etmektedir. İzmir kentinin kıyı kesimlerinde yaya seviyesindeki rüzgâr iklimi, bulguların uygulanmasıyla iyileştirilebilir. Bulgular, benzer kıyı kentsel çevreleri için de geçerlidir ve kentsel politika yapıcılara ve tasarımcılara yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban areas face severe environmental problems such as global warming, urban heat islands (UHI), and air pollution; however, coastal cities in the Mediterranean region have cool sea breezes that can reduce the effects of these environmental problems. However, in many coastal cities, impermeable urban seafront buildings prevent cool sea breezes from penetrating the city, causing the accumulation of hot and polluted air in urban areas while also posing a risk of pedestrian wind discomfort. This study aims to design wind-adaptive urban seafront buildings to improve urban ventilation and pedestrian wind comfort in İzmir, a high-density Mediterranean city where UHI, air pollution, and the risk of pedestrian wind discomfort coexist. For this purpose, a complementary field and design study was carried out using the parametric design and computational fluid dynamics (CFD) method. Alternative seafront buildings consisting of two-rows and shifted configurations were designed using two proposed urban geometric indicators. Among the configurations, the denser and more compact seafront building configuration prevents the risk of wind discomfort and achieves the highest ventilation efficiency (82%). The results show that a compromise between pedestrian wind comfort and ventilation efficiency requirements can be achieved in the seafront urban area without neglecting urban density/compactness. This study provides theoretical and practical outcomes and promotes the consideration of wind in the urban spatial planning process. The pedestrian-level wind climate in the coastal part of Izmir can be improved by applying the findings. The resulting implications can apply to similar coastal urban environments and help urban policymakers and designers.