İmmunoglobulin G tayinine yönelik afinite temelli biyosensör geliştirilmesi
Development of affinity based biosensor forimmunoglobulin G determination
- Tez No: 751785
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, İmmunoglobulin G tayini için, afinite temelli sensör geliştirilmiştir. Bunun için, monomer olarak pirol-3-karboksilik asit kullanılarak polihidroksi fulleren varlığında elektropolimerizasyon yöntemi ile immunoglobulin G baskılanmış altın elektrod hazırlanmıştır. Biyosensör sistemi tasarlanırken, elektrodun modifikasyon adımlarını izleyebilmek ve karakterize edebilmek için Siklik voltametri (CV) ve Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS) yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen sensör sisteminin performans parametreleri 25-1200 ng/mL (R2= 0,9876) arasında kalibrasyon eğrisi ile belirlenmiş ve LOD ve LOQ sırasıyla 80 ng/mL ve 243 ng/mL olarak bulunmuştur. Optimize edilen sensör sisteminin uygulanabilirliği yapay serum örnekleri kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, a affinity-based sensor was developed for the determination of Immunoglobulin G. For this purpose, immunoglobulin G imprinted gold electrode was prepared by electropolymerization method in the presence of polyhydroxy fullerene using pyrrole-3-carboxylic acid as monomer. While designing the biosensor system, Cyclic voltammetry (CV) and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) methods were used to monitor and characterize the modification steps of the electrode. The performance parameters of the developed sensor system were determined by the calibration curve between 25-1200 ng/mL (R2= 0.9876) and the LOD and LOQ were found to be 80 ng/mL and 243 ng/mL, respectively. The feasibility of the optimized sensor system was tested using artificial serum samples.