Güneş enerji santrallerinde derin öğrenme ile aylık elektrik üretim tahmini
Monthly Electricity Production Forecast with Deep Learning in Solar Power Plants
- Tez No: 751804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'deki toplam kurulu güç 97.070 MW olup bunun %64'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının %7,2'sini güneş enerji santralleri oluşturmaktadır. Elektrik üretiminde fosil yakıt kullanımını azaltmak ve yenilenebilir enerji ile ülkemizde artan elektrik ihtiyacı karşılanmak istenmektedir. Bu kapsamda, güneş enerjisi santrallerine olan talep her geçen gün artmaktadır. Ancak yatırımcıları tedirgin eden önemli unsurlardan biri amortisman süresidir. Yapay zekâ ve derin öğrenme uygulamaları kullanılarak bu sürenin tahmin edilmesi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasında LSTM (Uzun Kısa Süreli Bellek) yapay sinir ağları kullanılmıştır. Makine öğrenimi ile güneş enerjisi santralinin gelecek aylarda ne kadar elektrik enerjisi üretebileceği tahmin edilmiştir. Hesaplamada hava koşulları, güneş panelleri, inverterler (eviriciler), geçmiş yılların performans oranı gibi parametreler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda %1 ile %17 arasında hata oranı ile karşılaşılmıştır. Bu oranın diğer yapay zekâ algoritma tahminlerine karşın çok daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The total installed power in Turkey is 97,070 MW, of which renewable energy sources provide 64%. Solar power plants constitute 7.2% of renewable energy sources. It is desired to reduce the use of fossil fuels in electricity generation and to meet the increasing electricity demand in our country with renewable energy. In this context, the demand for solar power plants is increasing day by day. However, one of the critical factors that worry investors is the amortization period. A study was conducted on estimating this time using artificial intelligence and deep learning applications. In this thesis, LSTM (Long Short Term Memory) artificial neural networks were used. With machine learning, it has been estimated how much electricity the solar power plant can produce in the coming months. The calculation used parameters such as weather conditions, solar panels, inverters, and performance ratio of the past years. As a result of the analyzes made, an error rate between 1% and 17% was encountered. It has been seen that this rate is much more successful than other artificial intelligence algorithm predictions.