Elektif sezaryen olgularında uygulanan farklı cerrahi tekniklerin maternal ve neonatal etkilerinin değerlendirilmesi
EVALUATION OF THE MATERNAL AND NEONATAL EFFECTS OF DIFFERENT SURGICAL TECHNIQUES APPLIED IN ELECTIVE CESAREAN SECTIONS
- Tez No: 751805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEHA DENİZHAN KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Sezaryen doğum vajinal doğumun bebek ve annenin sağlığını tehlikeye düşürdüğü vakalarda zaruri bir ameliyattır. Sezaryen günümüzde en sık uygulanan ameliyatların başında gelmektedir. Yıllar içerisinde sezaryen operasyonun bu kadar çok uygulanması farklı tekniklerin gelişmesine sebep olmuştur. Bu operasyonun çok fazla varvasyonunun bulunmasının temel sebepleri; ameliyat süresini kısaltmak, komplikasyonları azaltmak, maternal ve fetal sağlığı korumak gibi temel konulara dayanmaktadır. Bu çalışmada farklı sezaryen tekniklerinin maternal ve fetal etkilerini incelenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01/03/2021-01/03/2022 yılları arasında Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran ve sezaryen operasyonuna alınan 200 hasta dahil edildi. Olgular 4 farklı kategoride incelendi; 1. grubu uterus kerr insizyonu kranio-kaudal olarak uzatılıp ve uterus insizyonu intraabdominal olarak süture edilenler, 2. grubu uterus kerr insizyonu kranio-kaudal olarak uzatılıp ve uterus insizyonu ekstraabdominal olarak süture edilenler, 3. grubu uterus kerr insizyonu transvers olarak uzatılıp ve uterus insizyonu intraabdominal olarak süture edilenler, 4. grubu uterus kerr insizyonu transvers olarak uzatılıp ve uterus insizyonu ekstraabdominal olarak süture edilenler oluşturdu. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaş ortalaması 28.71 ± 5.42'ydi. Çalışmaya dahil eden gebelerin doğumdaki gebelik haftası ortalaması 38.12±0.76'ydı. Vaka sürelerinin uterusun süture edildiği yere göre iki grup halinde karşılaştırıldığında uterusun ekstraabdominal süture edildiği grupta ortalama vaka süresi uterusun intraabdominal süture edildiği gruba göre daha uzun sürdü (P=0.000). Uterus insizyonunun kapatılma süresi insizyonun uzatılma şekline göre iki grupta incelendiğinde kranio-kaudal uzatılan insizyonların kapatılma süresi transvers uzatılan iv insizyonlara göre olarak anlamlı olacak şekilde kısa sürdü (P=0.000). Uterus insizyonun uterus köşelerinden kontrolsüz uzamasının karşılaştırılmasında uterus insizyonun kranio-kaudal uzatıldığı grupta transvers uzatıldığı gruba göre daha az kontrolsüz uzama saptanmıştır (P=0.014). Uterus insizyonun onarılması esnasında gereken ek sütur ihtiyacı karşılaştırılmasında uterus insizyonun kranio-kaudal uzatıldığı grupta transvers uzatıldığı gruba göre daha az ek sütur ihtiyacı gerekmiştir (P=0.000). Hastaların ağrı skorları intraabdominal sutüre edilen grupta daha düşük bulunmuştur (P=0.000). Bağırsak hareketlerinin geri dönüşü intraabdominal grupta daha çabuk olmuştur (P=0.002). Sonuç: Sezaryen operasyonunda uygulanan birçok farklı teknik mevcutken biz vakalarda uygulanacak sezaryen tekniklerinde uterus insizyonunun kranio-kaudal şekilde uzatılmasının daha sonra uterus süturasyonunun intraabdominal yapılmasının maternal morbidite üzerinde olumlu etkileri olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cesarean delivery is an essential surgery in cases where vaginal delivery endanger the health of the baby and mother. Today, cesarean section is one of the most frequently performed surgery. The many applications of cesarean section operation have led to the development of different techniques. The main reasons for the existence of so many variations are; It is based on basic issues such as shortening the operation time, reducing complications, protecting maternal and fetal health. This study examines the maternal and fetal effects of different cesarean section techniques. Materials and Methods: 200 patients who applied to Ordu University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology outpatient clinic between 01/03/2021 and 01/03/2022 and underwent cesarean section were included in this study. The cases were analyzed in 4 different categories; in the first group uterine kerr incision was enlarged cranio-caudally and uterine incision was repaired intraabdominally, in the second group uterine kerr incision was enlarged craniocaudally and uterine incision was repaired extraabdominally, in the third group uterine kerr incision was enlarged transversely, and was repaired intraabdominally. İn the fourth group uterine kerr incision was enlarged transversely and uterine incision was repaired extra-abdominally. Results: The mean age of the pregnant women included in the study was 28.71 ± 5.42 years. The mean gestational week calculated according to the last menstrual period at the time of delivery and ultrasound of the pregnant women included in the study was 38.12±0.76. When the case durations were. compared in two groups according to the place where the uterus was sutured, the mean duration of the case was longer in the group in which the uterus was sutured extraabdominally than in the group in which the uterus was sutured intraabdominally (P=0.000). When the closure time of the uterine incision was examined in two groups according to the lengthening of the incision, the closure time of the craniocaudal extended incisions was significantly shorter than the transverse lengthened incisions (P=0.000). In the comparison of vi uncontrolled extension of the uterine incision from the corners of the uterus, less uncontrolled elongation was found in the group in which the uterine incision was made craniocaudally than in the group in which the uterine incision was made transversely (P=0.014). When comparing the need for additional sutures during the repair of the uterine incision, less additional sutures were required in the group in which the uterine incision was made craniocaudally than in the group in which the uterine incision was made transversely (P=0.000). VPS were lower in the intra-abdominal repaired group (P=0.000). Return of bowel movements was faster in the intraabdominal group (P=0.002). Conclusion: While there are many different techniques applied in cesarean section, we think that cranio-caudal lengthening of the uterus incision and intrabdominal uterine repair will have positive effects on maternal morbidity in cesarean section techniques to be applied in cases.