Porselen ile tabakalanmış zirkonya restorasyonların çeşitli CAD-CAM seramik materyaller ile tamirinin yaşlanma ile beraber bağlanma dayanımı ve renk stabilitesinin değerlendirilmesi
In vitro evaluation of shear bond strength and color stability of porcelain veneered zirconia restorations repaired with different CAD-CAM ceramic materials with aging
- Tez No: 751839
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, porselen ile tabakalanmış zirkonya restorasyonlarda görülen protetik komplikasyonların CAD-CAM sistemlerinde kullanılan seramik materyaller ile yapılan tamir işlemlerini, bağlanma dayanımı ve renk stabilitesi açısından incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 10*10*3 mm ebatlarında 50 adet kare formda zirkonya örnek elde edildi ve feldspatik porselen ile tabakalandı. Spektrofotometre ile renk ölçümü yapıldı. Örnekler universal test cihazında aksiyal kuvvet altında kırıldı ve gruplara ayrıldı. Her gruba, uygun yüzey işlemleri yapılarak porselen tamiri tamamlandı ve termal siklus cihazında yaşlandırma sağlandı, ardından kahve solüsyonu içerisinde bekletildi. İşlemler tamamlandıktan sonra tekrar renk ölçümleri yapılarak bağlanma dayanımları test edildi, sonuçlar, Welch-Brown Forsythe ve Tamhane testi yapılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: CAD-CAM seramik materyaller, kompozit ve kontrol grupları arasında, bağlanma dayanımı ve renk stabilitesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü. Lityum disilikat, lösit ile güçlendirilmiş cam seramik ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat grupları arasında bağlanma dayanımı ve renk değişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.005). Sonuç: CAD-CAM seramik veneerler ile yapılan porselen tamiri, kompozit materyaller ile yapılan porselen tamirine göre daha iyi bağlanma dayanımı ve renk değişimi göstermektedir. CAD-CAM seramik veneerler ile tamir edilen örnekler kendi arasında karşılaştırıldığında bağlanma dayanımı bakımından bir farklılık bulunmamakta, ancak renk değişimi bakımından lityum disilikat seramikler diğer materyallere göre daha üstün sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the repair of prosthetic complications seen in porcelain veneered zirconia restorations using CAD-CAM ceramic materials in terms of bond strength and color stability. Materials and Methods: In the study, 50 square shaped zirconia specimens in 10x10x3 mm dimensions, were obtained from zirconia disc, and layered with feldspathic porcelain. Spectrophotometric color measurement was performed. The specimens were broken under axial force in universal test machine. Specimens are randomly divided into groups as G1-Control (n=10), G2-Composite (n=10), G3-Leucite reinforced glass ceramic (n=10), G4-Lithium disilicate ceramic (n=10), G5-Zirconia reinforced lithium silicate (n=10). After each group was repaired with appropriate procedures, thermal aging and coffee immersion was performed. After the processes were completed, color measurements were performed and shear bond strength was tested. Results were statistically evaluated with Welch-Brown Forsythe and Tamhane's test. Results: There was a statistically significant difference between CAD-CAM ceramic materials, composite and control groups in terms of shear bond strength and color stability. There was no statistically significant difference between lithium silicate, leucite reinforced glass ceramic and zirconia reinforced lithium silicate groups in terms of bond strength and color difference (p>0.005). Conclusion: Porcelain repair with CAD-CAM ceramic veneers is superior to the repair process with composite in terms of bond strength and color difference. When the specimens repaired with CAD-CAM ceramic veneers compared, there is no superiority in terms of bond strength but lithium disilicate ceramics are found to be better in terms of color difference.