Folklorê dewanê Gilbê, Gêlan u mezrayanê Gêlan ê mintiqaya Naxşani
Nakşan bölgesi Çiçekdere, Sancaklı köyleri ve Sancaklı köyü mezralarının folklor çalışması
- Tez No: 751842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ BUTASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Zazaca
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zaza Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Her toplum kendine has bir özelliğe sahiptir. Toplumların kendilerine özgü yapılarını inceleyen en temel bilim dallarından biri olan folklor oldukça geniş boyutlar içermektedir. Folklor yaşam biçiminden politikaya ve sosyal bilimlere kadar birçok ayrıntıyı içinde barındırır. Bu çalışma Bingöl merkeze bağlı Nakşan bölgesinde yer alan Gılbe, Gelan köyleri ve Gelan köyünün mezralarına ait sözlü anlatım türleri (masal, hikâye, efsane, fıkra, türkü, ilahi, tekerleme, atasözü, deyim, dua, bedua, bilmece vb.) üzerine bir folklor çalışması yapılarak sınırlandırılmıştır. Çalışmanın yöntemi olarak özellikle sözlü edebi metinlerin yazıya geçirilmesi işlemi için kullanılan derleme seçilmiştir. Bu çalışmada Gılbe Gelan köyleri ve Gelan Köyünün mezralarında yaşayan veya aslen buralı olan katılımcılardan sözlü anlatım türlerine dair ses kayıtları alınmış olup bu ses kayıtları derlenerek yazıya geçirilmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Gılbe ve Gelan köylerinin tarihi, coğrafyası, iklimi, ekonomisi, nüfusu vb. özellikleri yer almaktadır. Bölgenin özelliklerinden bahsedilirken bölgeye ait bazı fotoğraflara da yer verilmiştir. İkinci bölümde ise öncelikle mansur anlatıma daha sonra manzum anlatıma örneklere yer verilmiştir. Daha sonra çalışmanın değerlendirme ve sonuç kısmı yazılmıştır. Kaynaklarda çalışmanın sonuna eklenmiştir. Çalışma sonunda ise Nakşan bölgesine ait fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Folklore, which is one of the most basic branches of science that examines the unique structures of societies, includes quite wide dimensions. Folklore includes many details from lifestyle to politics and social sciences. This study is a study on the types of oral expression (tale, story, legend, anecdote, folk song, hymn, rhyme, proverb, idiom, prayer, curse, riddle, etc.) belonging to the villages of Gılbe, Gelan and the hamlets of Gelan village in the Nakşan region of the center of Bingöl. folklore study was limited. As the method of the study, especially the compilation used for the process of translating oral literary texts was chosen. In this study, audio recordings of the types of oral expression were taken from the participants living or originally from the villages of Gılbe Gelan and the hamlets of Gelan Village, and these audio recordings were compiled and written down. This study consists of two parts. In the first part of the study, the history, geography, climate, economy, population, etc. of the villages of Gılbe and Gelan. features are included. While mentioning the features of the region, some photographs of the region are also included. In the second part, firstly the prose narration and then the examples of verse narration are given. Then, the evaluation and conclusion part of the study was written. References are added to the end of the study. At the end of the study, there are photographs of the Naksan region.