Nedeni bilinmeyen ateş tanısı ile takip edilen hastaların tanı dağılımının ve demografik verilerinin incelenmesi
Investigation of diagnostic distribution and demographic data of patients followed with fever of unknown origin
  1. Tez No: 751841
  2. Yazar: BERKAY MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR SELÇUK AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Nedeni bilinmeyen ateş, ateşin 38,3°C'nin üzerinde olması, sürenin üç haftadan uzun olması ve bir haftalık hastane araştırmasında rağmen nedeninin belirlenememesi olarak tanımlanır. NBA'ya neden olan hastalıkların spektrumu, yeterince ortaya konamamış gerekçeler nedeniyle çok farklıdır. Bu faktörler arasında coğrafi prevalans paternleri, hastanın yaşı ve gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin araştırma kaynakları arasındaki boşluk büyük bir öneme sahip olabilir. Yaptığımız çalışmada nedeni bilinmeyen ateş tanısı ile takip edilen olguların tanı dağılımı ve demografik verileri incelendi. Materyal ve metot: Ocak 2018-Eylül 2021 yıllarında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye ve Acil Dahiliye servisinde yatmış olan, ateş ve eşlik eden çeşitli şikayetlerle yatırılarak tetkik edildiğinde klasik NBA düşünülen 125 hasta retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, doğum yeri, yatış süresi, özgeçmişleri, fizik bulguları, yatışı sırasında yapılan tam kan sayımı, biyokimyasal değerleri, görüntülemeler ve girişimsel incelemeler kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 54'ü kadın (%43,2), 71'i erkek (%56,8) toplam 125 NBA tanılı hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki NBA olgularının 27'si (%21,6) herhangi bir tanı almamıştır, 35'i (%28,0) enfeksiyon, 27'si (%21,6) NIID, 26'sı (%20,8) malignite tanısı alırken 10 hasta (%8,0) diğer grupta sınıflandırılmıştır. Enfeksiyon grubunun %28,5'si (n=10) tüberküloz tanısı almıştır. NIID grubunun %37'si (n=10) erişkin Still hastalığı tanısı almıştır. Malignite grubunun %50'si (n=13) Non Hodgkin lenfoma tanısı almıştır. Diğer grubunun %60'ını(n=6) subakut tiroidit oluşturmaktadır. Malignite grubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek oranda PET-CT çekimi yapıldığı ve bu grubun tamamında PET tutulumu gözlendiği saptanmıştır. Çalışmamızda malignite grubunun %61,5'ına (n= 16) lenf nodu biyopsisi ve %76,9'una (n=20) kemik iliği biyopsisi yapılmış ve bu girişimsel yöntemler malignite grubunda anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Sonuç: NBA'nın en sık sebebinin azalmasına rağmen hala enfeksiyonlar ve enfeksiyon etkeni olarak da tüberküloz olduğu görülmüştür. Yaygınlaşan serolojik ve immünolojik testler ile NIID karşımıza daha çok çıkmaya başlamıştır. NBA ayırıcı tanısında maligniteler başta olmak üzere PET-BT ciddi anlamda fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fever of Unknow Origin (FUO) is defined as a temperature of 38,3 °C or higher with a minimum duration of three weeks without an established diagnosis despite at least one week's investigation in the hospital. Due to several factors that are not yet researched, the spectrum of the diseases that cause FUO diagnosis widely varies. Within these factors geographical prevalence patterns, the age of the patients, and difference in funding levels in developing and developed nations in FUO diagnosis may have significant importance. Hence, in this research we have reviewed the data on patients with initial FUO diagnosis and examined the follow up diagnosis of their diseases. We have documented the correlation between the initial FUO diagnosis and the final diagnosis considering patients demographic data. Procedure: In this study, the data on 125 patients who were admitted to the Istanbul Medical School Hospital – General or Emergency Internal Medicine Services- between January 2018 and September 2021 with FUO diagnosis are examined. For each patient his/her age, sex, birthplace, how long the patient is hospitalized, medical history, physical findings, complete bloodwork with bio-chemical values, imaging work, and interventional procedures are recorded and analyzed. Results: Our study included a total of 125 patients where 54 were women (43.2%) and 71 were men (56.8%), all with FUO diagnosis. A close assessment of the data shows that 35 patients (28.0%) were diagnosed as infection, 27 (21.6%) as NIID, 26 (20.8%) as malignant, 27 (21.6%) without a diagnosis, and 10 (8.0%) were grouped in“other”category. 28.5 % (n=10) of the patients in infection group were diagnosed as tuberculosis. Within the NIID group, 37.0%(n=10) had adult Still's disease. Within the malignant group, 50.0%(n=13) had Non-Hodgkin Lymphoma. 60% (n=6) of the patients in“other”group were diagnosed with subacute thyroiditis. We observed that a statistically significant number of PET-CT scan were done on patients in malignant group and all patients in this this group were determined to have PET uptake. In our study, we have discovered that 61.5% (n=16) of the patients in malignant group had lymph-node biopsy and 76.9% (n=20) had bone marrow biopsy. Such interventional procedures in the malignant group were statistically significantly higher than other groups. Conclusions: Our research results show that although the frequency of the FUO initial diagnosis for infections is decreasing, infections remain the largest category in the FUO diagnosis. Within the infections category, tuberculosis remains the most frequent infective cause. We have also observed that due to the increased use of serological and immunological tests NIID's rate in FUO is increasing. We have determined, PET-CT test is very beneficial in differential diagnosis of FUO particularly in malignancy.