Süperkritik su oksidasyonuyla metal kesme sıvısının katalitik arıtımı
Catalytic treatment of metal cutting fluids by supercritical water oxidation
  1. Tez No: 751935
  2. Yazar: MURAD RAHIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çok miktarda yağ ve farklı katkı maddeleri içeren metal kesme sıvısı atıksuları (MCFW) metal parçaları üretimi ve talaşlı imalat ndüstrilerinden çevreye salınan zararlı atıklardır. Literatürde MCFW`nın arıtılması için farklı yöntemler araştırılmış olsa da bu yöntemlerin endüstriyelleşme, ekonomik ve çevresel sorunları onların kullanım potansiyelini kısıtlıyor. Süperkritik su oksidasyonu (SCWO) yöntemi MCFW`nın arıtılması için kullanılan alternatif yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, metal kesme sıvısı atıksuyunun SCWO ile Ru/Al2O3 ve Pt/Al2O3 katalizörleri kullanılarak katalitik arıtımı incelenmiştir. Arıtma veriminin 450-500 °C sıcaklık aralığında, 60 san reaksiyon süresinde ve 25 MPa basınçta keskin bir şekilde arttığı gözlenmiştir. Reaksiyon süresinin arıtma verimliliği üzerinde etkisinin çok olmadığı ve basıncın etkisinin eksi yönde olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, MCFW`nun arıtım oksidan kullanılarak gerçekleştirilmiş ve oksidanın, MCFW'nun besleme konsantrasyonuna 2:1 oranında kullanıldığında %99'luk bir arıtım verimliliği elde edilmiştir. Genel olarak, Ru/Al2O3 katalizörünün kullanılmasının, Pt/Al2O3 katalizöründen daha yüksek bir arıtma verimi sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Metal cutting fluid wastewater (MCFW) containing large amounts of oil and different additives are harmful wastes released into the environment from the metal parts production and machining industries. Although different methods have been investigated for the treatment of MCFW in the literature, the industrialization, economic and environmental problems of them limit the use of these methods. Supercritical water oxidation (SCWO) method is one of the alternative methods used for the treatment of MCFW. In this study, the catalytic treatment of metal cutting fluid wastewater using SCWO over Ru/Al2O3 and Pt/Al2O3 catalysts was investigated. It was observed that the treatment efficiency increased sharply in the temperature range of 450-500 °C, reaction time of 60 seconds and pressure of 25 MPa. It was found that the reaction time did not have much effect on the treatment efficiency and the effect of pressure was negative. At the same time, the purification of MCFW was carried out using oxidant, and a purification efficiency of 99% was obtained when the oxidant was used in a 2:1 ratio to the feed concentration of MCFW. In general, it has been found that the use of Ru/Al2O3 catalyst provides a higher purification efficiency than the Pt/Al2O3 catalyst.