Güçlü konveks fonksiyonlar ve ilgili eşitsizlikler
Strongly n-polynomial convexity and relatedinequalities
  1. Tez No: 751934
  2. Yazar: CANAN ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, güçlü n polinom konveks fonksiyon kavramı ve onların bazı cebirsel özellikleri tanıtılıp incelenmektedir. Yeni tanımlanan bu fonksiyonlar sınıfı için önce Hermite-Hadamard eşitsizliği elde edildi, sonra bilinen bir özdeşlik yardımıyla fonksiyonların bu sınıfı için Hermite-Hadamard tipli bazı eşitsizlikler elde edildi. Ayrıca, hem Hölder, Hölder-İşcan eşitsizlikleri hem de power-mean, improved-power-mean integral eşitsizlikleri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve Hölder-İşcan ve improved-power-mean eşitsizlikleri ile elde edilen sonuçların diğerlerinden daha iyi yaklaşım verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthispaper, we introduce and study theconcept of strongly n-polynomial convexityfunctionsandtheirsomealgebricproperties. For this newly defined class of functions, first Hermite-Hadamard inequality was obtained, then some Hermite-Hadamard type inequalities were obtained for this class of functions with the help of a known identity.In addition, the results obtained with both Hölder, Hölder-Iscan inequalities and power-mean, improvedpower-mean integral inequalities were compared and it was shown that the results obtained with Hölder İşcan and improved-power-mean inequalities gave better approximations than the others.