Simulation modelling of a real-life bus service system and optimization of average travel time with simulation integrated metaheuristic algorithms
Bir gerçek hayat otobüs servis sisteminin simülasyon modellemesi ve ortalama seyahat süresinin simülasyon entegre metasezgisel algoritmalarla optimizasyonu
- Tez No: 752015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ulaşım sistemlerinin yönetiminde önemli sorunlardan biri de otobüs çizelgeleme problemidir. Bu problem, farklı yolcu talepleri, farklı hareket saatleri ve farklı güzergâhlara sahip otobüsler için en uygun hareket tarifesinin belirlenmesi problemidir. Bu tezde, sistemin dinamiklerini anlamak, sistemin çıktılarını farklı parametreler altında belirlemek ve optimizasyon yöntemlerine girdi olmak için stokastik bir simülasyon modelleme yapısı geliştirilmiştir. Amaç, sistemdeki tüm otobüsler için uygulanabilir bir otobüs tarifesi elde etmek ve yolcuların ortalama seyahat süresini en aza indirmektir. Uygulanabilir bir otobüs tarifesi elde etmek ve ortalama yolcu seyahat süresini en aza indirmek için dört farklı metasezgisel optimizasyon algoritması simülasyon modeline entegre edilmiştir. Birinci algoritma simülasyon ve genetik algoritma (GA) entegre edilerek elde edilmiş, ikinci algoritma simülasyon ve parçacık sürüsü (PS) entegre edilerek elde edilmiş, üçüncü algoritma simülasyon ile karınca kolonisi algoritması (AC) entegre edilerek elde edilmiş, dördüncü algoritma ise simülasyon ile elde edilmiştir. simülasyon ve yapay arı (ABC) entegre edilerek elde edilmiştir. Sistem davranışlarını yansıtan simülasyon modeli elde edildikten sonra, bahsedilen dört algoritma çizelgeleme problemine uyarlanmış ve bu algoritmalar simülasyon modeli ile entegre edilerek eş zamanlı çalışarak sonuçlar elde edilmiştir. Bu optimizasyon algoritmaları, en iyi ortalama yolcu seyahat süresine sahip uygun bir otobüs tarifesi elde etmek için çalıştırıldı ve çıktılar birbirleri ile kıyaslanarak sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
One of the important problems in the management of transportation systems is the bus scheduling problem. This problem is the problem of determining the most suitable departure schedule for buses with different passenger demands, different departure times and different routes. In this thesis, a stochastic simulation modelling structure has been developed to understand the dynamics of the system, to determine the outputs of the system under different parameters and to be an input to the optimization methods. The goal is to obtain a feasible bus schedule for all buses in the system and to minimize the average travel time of passengers. To obtain feasible bus schedule, four different metaheuristic optimization algorithms are integrated with the simulation model to minimize the average passenger travel time. The first algorithm is obtained by integrating simulation and genetic algorithm (GA), the second algorithm is obtained by integrating simulation and particle swarm (PS), the third algorithm is obtained by integrating simulation with ant colony (AC), and the fourth algorithm is obtained by integrating simulation and artificial bee (ABC). After developing the simulation models that reflects the system behaviours, the four algorithms mentioned are adapted to the scheduling problem and these algorithms are integrated with the simulation model to produce results by working simultaneously. These optimization algorithms are run to obtain a feasible bus schedule with the best average passenger travel time then the findings are compared and the results are discussed.