COVİD-19 hastalığında ferroptozis mekanizmasının incelenmesi
Investigation of ferroptosis mechanism in COVID 19 disease
  1. Tez No: 752050
  2. Yazar: EZGİ DENİZLİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Covid-19 hastalığı ilk olarak Çin'in Hubei bölgesine bağlı Wuhan kasabasında ortaya çıkan bir akut solunum yolu enfeksiyonudur. Dünyanın dört bir tarafına yayılan bu virüs yaşamı tehdit edici özellikleriyle kısa zamanda bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. Hastalığın temel olarak ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve pnömoniye yol açan akciğer tutulumu ile karakterize olan bir kliniği mevcuttur. Ferroptoz, özellikle son yıllarda daha çok araştırılan bir düzenlenmiş hücre ölümü biçimidir. Fosfolipid glutatyon peroksidaz (GPX4) ile alakalı yolaklar tarafından kontrol edilen ferroptoz demirbağımlı bir oksidatif hücre yıkım çeşidi olarak bilinmektedir. Ferroptozun biyokimyasal işaretçileri, hücre içi serbest demir miktarındaki yükseliş ve lipid peroksidasyonudur. GPX4, lipid hidroperoksitlerinin detoksifikasyonu yönünde temel bir konumdadır. Glutatyon (GSH) lipid peroksidasyonu inhibitörü olarak görev yapan bir antioksidandır. Ayrıca glutatyon peroksidaz enzimleri tarafından hidrojen peroksitin detoksifikasyonunda rolü vardır. Hidroperoksitlerin, GPX enzimleri tarafından GSH kullanılarak indirgenmesi sonucunda GSSG (okside glutatyon) meydana gelmektedir. GSH'ın, hücreleri oksidatif stresten korumada son derece önemli bir rolü bulunmaktadır. Özet olarak ferroptozis; GPX4 aktivitesinde azalma, GSH azalması, GSSG ve LOOH artması ile karşımıza çıkan bir hücre ölüm şeklidir. Bu çalışmada; Covid Pozitif grup, Covid Şüpheli grup ve Covid Negatif grup şeklinde üç grup karşılaştırıldı. Hastaların kanlarında GPX4, GSH, GSSG, LOOH seviyeleri bakılarak ferroptozis mekanizmasının covid-19 hastalığı ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Covid-19 disease is an acute respiratory infection that first appeared in the town of Wuhan in the Hubei region of China. This virus, which has spread all over the world, has taken the whole world by storm in a short time with its life-threatening features. The disease basically has a clinic characterized by fever, dry cough, fatigue and lung involvement leading to pneumonia. Ferroptosis is a form of regulated cell death that has been studied more and more in recent years. Ferroptosis, which is controlled by pathways related to the phospholipid glutathione peroxidase (GPX4), is known as an iron-dependent type of oxidative cell destruction. Biochemical markers of ferroptosis are increased intracellular free iron and lipid peroxidation. GPX4 is in a fundamental position towards the detoxification of lipid hydroperoxides. Glutathione (GSH) is an antioxidant that acts as an inhibitor of lipid peroxidation. It also has a role in the detoxification of hydrogen peroxide by glutathione peroxidase enzymes. GSSG (oxidized glutathione) is formed as a result of the reduction of hydroperoxides by GPX enzymes using GSH. GSH has an extremely important role in protecting cells from oxidative stress. In summary, ferroptosis; It is a form of cell death that occurs with a decrease in GPX4 activity, decrease in GSH, and increase in GSSG and LOOH. In this study; Three groups, namely the Covid Positive group, the Covid Suspicious group, and the Covid Negative group, were compared. GPX4, GSH, GSSG, LOOH levels in the blood of the patients were examined, and the relationship between the mechanism of ferroptosis and covid-19 disease was examined.