Construction of history in Charles Dickens'sand Orhan Kemal's selected novels
Charles Dıckens ve Orhan Kemal'in seçili romanlarında tarihin inşası
- Tez No: 752051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE OKUROĞLU ÖZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tarih, kronolojik olaylar dizisini, bunların insan ilişkileri üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını analiz eden bir disiplindir. Terim, belirli bir dönemin olaylarının incelenmesine atıfta bulunur, ancak toplum, ekonomi, eğitim, edebiyat ve siyaset gibi birkaç anahtar kavram tarihle ilişkilidir. İdeoloji de tarihin önemli bir köşe taşıdır. İdeoloji, toplumun tüm mekanizmalarını etkileyen bir fikirler sistemidir ve tarih gibi insan ilişkilerini düzenleme eğilimindedir. İdeoloji, tanzim ilkesi bağlamında toplumu şekillendirir ve bireylere belirli roller verir. Bu bağlamda edebiyat, tarih ve ideoloji arasında bir köprü işlevi görür. Yaşadıkları döneme şahitlik eden yazarlar, eserlerinde tarihsel dönemlerin izlerini yansıtır, böylece dönemlerinin güçlü ideolojilerine ayna tutarlar. Charles Dickens ve Orhan Kemal benzer konuları işleyen ve dönemlerinin ideolojik dinamiklerini eserlerine yansıtan önemli yazarlardır. Charles Dickens'ın Hard Times (1854) ve Oliver Twist eserleri ile (1838); ve Orhan Kemal'in Bereketli Topraklar Üzerinde (1954) ve Suçlu 1 (1956)/ Sokakların Çocuğu - Suçlu 2 (1963) eserleri ideolojinin toplumsal bir sistem olarak nasıl işlediğini gösteren önemli romanlarıdır. Bu bağlamda bu tez, Charles Dickens ve Orhan Kemal'in seçili romanlarında tarih ve ideoloji fikrini incelemektedir. Bu çalışma, tarihsel ve teorik arka planı verdikten sonra, seçili romanlarda ideoloji kavramının nasıl kullanıldığını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
History is a discipline that analyzes series of chronological events along with their impacts and consequences on human affairs. The term refers to the study of the events of a particular period, but several key concepts are related to history such as society, economy, education, literature and politics. Ideology is a substantial cornerstone of history as well. Ideology is a system of ideas that affects all the mechanisms of society, and like history, it tends to organize human affairs. Ideology, as the organizing principle, shapes the society and gives certain roles to the individuals. In this context, literature operates as a bridge between history and ideology together. Authors, who witness the era they live, reflect the traces of historical periods in their works, thus they mirror the powerful ideologies of their times. Charles Dickens and Orhan Kemal aresignificant writerswho deal with similar subject matters and mirror ideological dynamics of their eras in their works. Charles Dickens's Hard Times (1854) and Oliver Twist (1838); and Orhan Kemal's Bereketli Topraklar Üzerinde (1954) and Suçlu 1 (1956) / Sokakların Çocuğu - Suçlu 2 (1963) are significant novels demonstrating how ideology operates as a social system. In this context, this dissertation examines the idea of history and ideology in selected novels of Charles Dickens and Orhan Kemal. The present study, after providing the historical and theoretical background, aims at analysing how the concept of ideology is used in the selected novels.