Sisplatin uygulanan sıçanlarda rejuveinix formülasyonunun böbrek hasarı üzerine etkisi
The investigation of protective effect of RJX on cisplatin-induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 752062
  2. Yazar: MEHMET MURAT TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DOĞUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sisplatin antikanserojenik bir madde olup kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada antioksidan, antiinflamatuvar ve renal koruyucu etkileri olan rejuveinix'in sisplatin ilişkili akut böbrek hasarında tedavi edici etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız Fırat Üniversitesi 'Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu' onayı sonrasında 40 adet erkek wistar albino/sprague dawley sıçan (her grupta n=10; yaş: 6/8 haftalık) randomize olarak 4 gruba ayrılarak yapıldı. Kontrol, Sisplatin, Rjx, Sisplatin+Rjx grupları oluşturuldu. Sisplatin grubuna sisplatin verilerek renal hasar oluşturuldu. Sisplatin+RJX grubu 7 mg/kg RJX ile tedavi edildi. Çalışmamızda böbrek fonksiyon testleri; BUN, kreatinin, proinflamatuar sitokinler; NF-kB, COX-2, oksidatif belirteçler; serum ve böbrek dokusunda MDA, antiinflamatuvar sitokin; Nrf-2, HO-1 düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an anticarcinogenic substance and is widely used in the treatment of cancer. In this study, we aimed to investigate the therapeutic effects of rejuveinix, which has antioxidant, anti-inflammatory and renal protective effects, in cisplatin-related acute kidney injury. Our study was randomized into 4 groups with 40 male wistar albino/sprague dawley rats (n=10 in each group; age: 6/8 weeks) after the approval of Fırat University 'Local Ethics Committee on Animal Experiments'. Control, Cisplatin, Rjx, Sisplatin+Rjx groups were created. Renal damage was caused by cisplatin administration to the cisplatin group. The cisplatin+RJX group was treated with 7 mg/kg RJX. In our study, kidney function tests; BUN, creatinine, proinflammatory cytokines; NF-kB, COX-2, oxidative markers; MDA in serum and kidney tissue, anti-inflammatory cytokine; Nrf-2, HO-1 levels were examined.