A fix and optimize algorithm for the assembly line worker assignment and balancing problem
Montaj hattı işçi atama ve dengeleme problemi için bir sabitle ve optimize et algoritması
  1. Tez No: 752113
  2. Yazar: ANIL AKPUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Standartlaştırılmış ürünlerin seri üretimi genellikle birkaç seri iş istasyonundan ve iş istasyonlarını birbirine bağlayan bir malzeme taşıma sisteminden oluşan montaj hatları aracılığıyla gerçekleştirilir. Parçalar, bitmiş bir ürün üretilene kadar sırayla bir istasyondan diğerine taşınır. Günümüzde müşterilerin artan ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilmek, rekabetçi olabilmek için kabul edilebilir üretim maliyetleri ile kısa sürede cevap verebilmek büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, şirketlerin üretim hızını artırmak veya üretim maliyetini azaltmak için bu yönlerini en iyilemesi gerekmektedir. Bu düzenlemelerin gerekliliği, montaj hattı dengeleme problemini (MHDP) türetmiştir. MHDP, bir dizi öncelik kısıtlaması altında bir performans ölçüsünün eniyi değerini belirlemek için iş istasyonları arasında bir görev dağılımı arar. Bununla birlikte, klasik MHDP, her görevin belirli bir işlem süresine sahip olduğunu varsayar; bu, gerçekliğe uygun olmayan bir varsayımdır, çünkü bir görev, onu yerine getiren işçiye bağlı olarak farklı işlem sürelerine sahip olabilir. Bu nedenle, ilgili literatürdeki bu açığı kapatmak için, iş istasyonları arasında görevlerin dağıtılmasının yanı sıra operatörlerin iş istasyonları arasında en uygun şekilde tahsis edilmesini de dikkate alan montaj hattı işçi atama ve dengeleme problemi (MHİADP) türetilmiştir. Bu çalışma, her işçinin farklı yetenek, beceri ve deneyime sahip olması nedeniyle, görevlerin farklı işlem sürelerine sahip olduğu bir MHİADP 'yi ele almaktadır. Problemin NP-zor doğası nedeniyle, problemin üstesinden gelmek için ilgili literatürde ilk kez bir mat-sezgisel algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma temel olarak sabitle ve optimize et (SOE) yaklaşımını ve tavlama benzetimi (TB) algoritmasını içerir. Önerilen algoritmanın performans değerlendirme testleri, ilgili literatürde mevcut olan bir MHİADP örneklerinin karşılaştırmalı seti üzerinde yapılmıştır. Hesaplama sonuçları, önerilen algoritmanın tatmin edici performansını sergiler ve bu nedenle, önerilen algoritmanın ALWABP örneklerinin çözümünde rekabetçi bir çözüm yöntemi olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Mass production of standardised commodities are generally realized through assembly lines which are composed of a number of serial workstations and a material handling system that connect the workstations. The components are sequentially moves from one station to another until a finished product is produced. In today, to meet the customers' rising needs and expectations, it is crucial to response them in short time with reasonable production costs to be competitive. Therefore, companies need to optimize these aspects to increase the production rate or decreasing the production cost. The necessity of these configurations derived the assembly line balancing problem (ALBP). The ALBP seeks for a partition of tasks among the workstations to identify the optimum value of a performance measure under a set of precedence constraints. However, classical ALBP assumes that each task has a deterministic processing time which is an unsuitable assumption for reality, since, a task may have different operation times based upon the worker who executes it. Therefore, assembly line worker assignment and balancing problem (ALWABP), which considers also to optimally allocate operators among the workstations besides partitioning tasks among workstations, was derived to close this gap in the related literature. This study considers an ALWABP with different operation times of tasks because every worker has different ability, skill, and experience etc. On account of the NP-hard nature of the problem, a mat-heuristic algorithm is proposed for the first time in the related literature to get through the problem. The proposed algorithm mainly comprises the fix-and-optimize (FAO) approach and the simulated annealing (SA) algorithm. Performance evaluation tests of the proposed algorithm are done on a benchmark set of ALWABP instances available in the related literature. The computational results exhibit the satisfactory performance of the proposed algorithm and therefore indicate that the proposed algorithm is a competitive solution procedure in solving ALWABP instances.