İnşaat yıkıntı atıklarının köpük beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usage of construction demolition waste in production of foam concrete
  1. Tez No: 752112
  2. Yazar: YUSUF ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğal kaynaklarımız, bilinçsizce tüketim nedenlerle gün geçtikçe azalmaktadır. Bununla beraber; sanayileşme, bilinçsiz kentleşme, teknolojik gelişmeler ve tüketim miktarındaki artış, aynı zamanda atıklar çevreyi ciddi anlamda tehdit etmektedir. İnşaat yıkıntı atıkları kontrolsüz şekilde artmasının çevre, insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerinde etkilidir. İnşaat yıkıntı atıklarının geri dönüştürülmesiyle çevresel tahribatın önüne geçilebilecek ve bununla beraber hammaddeye duyulan ihtiyaç, nakliye masrafları, zaman kaybı, iş gücü ve enerji ihtiyacı belli miktarda azaltılabilecektir. Bu çalışmada, inşaat yıkıntıları atıklarının ince (toz) halinde olan kısmı ile köpük beton üretile bilirliği araştırılmıştır. Karışımlarda agrega olarak 4 mm elekten geçen inşaat yıkıntı atığı kullanılarak farklı su/çimento oranına göre 5 ayrı seride köpük beton numuneleri üretilmiş ve optimum su/çimento oranı belirlenerek farklı değişkenlere göre yeni köpük numuneleri hazırlanmıştır. Üretilen köpük beton numunelerinin birim hacim ağırlıkları, basınç dayanımları, su emme kapasiteleri ile ısıl iletkenlik katsayıları gibi özellikleri incelenmiş, inşaat yıkıntı atığının beton dayanımını olumsuz etkilediği gözlense de belirli oranlardaki numunelerde dolgu duvar malzemesi olarak kullanılabilmesine engel teşkil etmeyeceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our natural resources are decreasing day by day due to unconscious consumption. With this; industrialization, unconscious urbanization, technological developments and the increase in consumption, as well as wastes seriously threaten the environment. The uncontrolled increase in construction debris wastes has an impact on the environment, human health and the country's economy. Environmental destruction can be prevented by recycling construction debris wastes, and the need for raw materials, transportation costs, time loss, labor and energy needs can be reduced to a certain extent. In this study, the ability to produce foam concrete with the fine (powdered) part of construction debris waste was investigated. Foam concrete samples were produced in 5 different series according to different water/cement ratio by using construction debris passing through 4 mm sieve as aggregate in the mixtures, and new foam samples were prepared according to different variables by determining the optimum water/cement ratio. The properties such as unit volume weights, compressive strengths, water absorption capacities and thermal conductivity coefficients of the produced foam concrete samples were examined, and that although it was observed that the construction debris waste adversely affected the concrete strength, it would not hinder its use as infill wall material in certain proportions of the samples.