Seeing modernization through the eyes of periphery: A narratological analysis of Nazım Hikmet Ran's Memleketimden İnsan Manzaraları
Modernleşmeyi taşranın gözünden okumak: Nazım Hikmet'in Memleketimden İnsan Manzaraları adlı eserinin anlatıbilimsel incelemesi
- Tez No: 752189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ESRA ALMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez Nazım Hikmet Ran'ın Memleketimden İnsan Manzaraları adlı eserinin anlatıbilimsel yapısını ve özelliklerini inceler. Söz konusu eser, cumhuriyetin kuruluşunu takip eden modernleşme sürecini, özellikle köylüyü ihmal ettiği teziyle eleştirir. Sadece eserde anlatılan olaylar değil, bu olayların anlatılış şekli de eserin ideolojisini yansıtmaktadır. Tez, anlatıbilimin, eserin teması gibi yüzeysel bir okumaya indirgenmeden, politik ve kültürel okumalar yapabileceğini göstermeyi amaçlar. Mieke Bal'ın anlatıbilimsel kültürel okumalarını teorik temel olarak alan bu tez, söz konusu metni, anlatıbilim araçlarını kullanarak Hikmet'in eleştirilerini yansıtacak şekilde okumanın yollarını inceler. Eseri oluşturan beş kitap farklı tema ve analizlerle okur, bunlar: anlatıcıdaki değişiklikler, tanımlamaların kullanım şekli, mekanların karakterlerle ilişkisi, eserin filme benzeyen ve fotoğraf etkisi yaratan anlatı özellikleridir. Tez, aynı zamanda, kendilik anlatısı kavramını da anlatıbilim inceleme alanına taşımayı ve bu kavramı, Gregory Jusdanis'in“gecikmişlik”ve Daryush Shayegan'ın“okunmazlık”üzerinden modellediği batı-dışı modernitelere alternatif bir model getirecek şekilde kullanmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the narratological structure and characteristics of Nazım Hikmet Ran's Memleketimden İnsan Manzaraları (Human Landscapes From My Country). The poem is a critique of Turkish modernization followed by the foundation of the Republic due to its ignorance towards the periphery, mainly, the peasants. Not only the events narrated in the text, but also how they are narrated embodies the ideology of the poem. The thesis aims at demonstrating the use of narratology in political and cultural readings not being limited to superficial theme analysis. Theoretically based on Mieke Bal's practice of narratology in cultural readings, this thesis explores the possible ways of analyzing the narratology of the text in a way supporting Hikmet's concern in writing the poem. The poem consists of five books and the thesis focuses on each of them considering a different theme and a different kind of analysis, including the change in the narrator-focalizor, the use of description, the space in relation to characters, the movie-like features of the text, and the snapshot effect created by the narration. The thesis also aims at taking the notion of self-narrative into the scope of analysis of narratology and use it in a way to offer a more individual-focused alternative for reading a non-western modernity to Gregory Jusdanis' model of belatedness and Daryush Shayegan's model of disfiguration.