Yönetim muhasebe araçlarının finansal performansı iyileştirmedeki rolü
The role of management accounting tools in improving financial performance
- Tez No: 752226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, Kerkük'teki petrol şirketlerinin çalışanlarına anket yapılarak dağıtılan devlet kurumlarında yönetim muhasebesi araçlarının finansal performansı iyileştirmedeki rolünü açıklamaktır. Çalışmanın birinci bölümünde yönetim muhasebesi kavramı açıklanmıştır , önemi ve amaçları, yönetim muhasebesi araçları ile ilgili tanımlar verildi. İkinci bölümde finansal performans, performans değerlendirme, finansal analiz anlatıldı ve kamu kurumlarında çalışanların finansal performansları değerlendirildi. Üçüncü bölüm, anketin yer aldığı çalışmanın uygulama kısmıydı. Kerkük'teki petrol şirketlerinin çalışanlarına dağıtılmış ve araştırma hedeflerine ulaşmak için veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma 0.057 geçerlik katsayısı ile sonuçlanmıştır. Sonuçlara bakıldığında, çalışmanın tüm hipotezlerinin kabul edildiği, yani hipotezlerin çalışmadaki verilere göre elde edildiği sonucuna varılmaktadır bununla birlikte bu çalışma, kurumların finansal performansını iyileştirmede yönetim muhasebesinin önemini ve etkin rolünü de doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the role of management accounting tools in improving financial performance in government institutions, which are distributed to the employees of the oil companies in Kirkuk by means of questionnaires. In the first part of the study, the concept of management accounting is explained, its importance and purposes, and definitions of management accounting tools are given. In the second part, financial performance, performance evaluation, financial analysis were explained and the financial performances of the employees in public institutions were evaluated. The third part was the application part of the study that included the questionnaire. It was distributed to the employees of the oil companies in Kirkuk and the data were collected and analyzed to achieve the research objectives. The study resulted in a validity coefficient of 0.057. Looking at the results, it is concluded that all the hypotheses of the study are accepted, that is the hypotheses are obtained according to the data in the study.