Kortikal görme bozukluğu olan bebeklerde duyu bütünleme tedavisinin duyu, motor ve okülomotor becerilere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sensory integration therapy on motor, sensory and oculomotor skills in infants with cortical vision impairment
  1. Tez No: 752259
  2. Yazar: MUSTAFA CEMALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Göz Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Occupational Therapy, Eye Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma Kortikal Görme Bozukluğu (KGB) olan bebeklerde duyu bütünleme müdahalesinin duyu, motor ve okülomotor becerilere etkisini incelemek için planlanmıştır. Dahil etme kriterini sağlayan gönüllü 20 KGB'li bebek müdahale grubunu ve 20 tipik gelişim gösteren bebek kontrol grubunu oluşturmuş olup, çalışmaya 10-18 ay arası 40 bebek dahil edilmiştir. Müdahale öncesinde duyu işlemleme becerileri Bebeklerde Duyu Fonksiyonları Testi (BDFT) ile, motor beceriler Alberta İnfant Motor Skalası (AİMS) ile ve okülomotor beceriler; gözün hareket açıları, fiksasyon mesafesi ve süresi olarak her iki grupta değerlendirilmiştir. Müdahale grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 seans, her seans 45 dk olacak şekilde duyu bütünleme tedavisi uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhengi bir tedavi uygulanmamıştır. Sekiz hafta sonunda her iki gruba aynı değerlendirmeler tekrar yapılmış olup her iki grup bu parametrelerce karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was planned to examine the effect of sensory integration intervention on sensory, motor and oculomotor skills in infants with Cortical Vision Impairment (CVI). Twenty infants with CVI, who volunteered to meet the inclusion criteria, formed the intervention group and 20 typically developing infants formed the control group, and 40 infants aged 10-18 months were included in the study. Before the intervention, sensory processing skills were assessed by the Test of Sensory Functions in Infants (TSFI), motor skills by Alberta Infant Motor Scale (AIMS), and oculomotor skills; eye movement angles, fixation distance and duration were evaluated in both groups. Sensory integration therapy was applied to the intervention group, 3 sessions a week, 45 minutes each session, for 8 weeks. No therapy was applied to the control group. At the end of eight weeks, the same evaluations were made to both groups and both groups were compared with these parameters.