Spor yöneticilerinin kriz yönetiminde liderlik becerilerinin incelenmesi
Investigation of leadership skills in sports managers in crisis management
  1. Tez No: 752260
  2. Yazar: MEHMET SAİT TEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan araştırmada spor yöneticilerinin kriz yönetiminde liderlik becerilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları ve spor federasyonlarında görev yapan spor yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise çalışmalarımıza katılan %66,8' erkek ve %33,2'si kadın olan 383 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgiler formu, Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilmiş ve ülkemizde geçerlik-güvenirlik çalışması ise Dereli (2003) tarafından gerçekleştirilmiş olan 32 maddelik“Liderlik Yönelim Ölçeği”ve Sayın (2008) tarafından geliştirilen 45 madde ve 6 alt boyuttan oluşan (Erken Uyarı Sinyali Toplama, Hazırlık ve Önleme, Kriz Anı, Hasarın Yayılmasını Önleme, Onarma ve Toparlanma, Öğrenme) Kriz Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenlerini oluşturan“cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, lisanslı olarak spor yapma durumu, antrenörlük belgesinin olup olmadığı ve yöneticilikten önceki görevinin ne olduğu”ile katılımcıların kriz yönetimi ve liderlik yönelimleri arasındaki ilişki durumunun incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca yöneticilerin liderlik eğilimlerinin, (yapısal liderlik, insan kaynaklı liderlik, politik liderlik, sembolik liderlik) kriz yönetimi beceri düzeylerini yordama durumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere bakıldığında cinsiyet değişkenine göre liderlik yönelimleri arasında anlamlı bir farklılık görülmezken, kriz yönetimi ölçeği puanlarında cinsiyet farklılığına göre,“Hasarın Yayılmasını Önleme”boyutunda kadın yöneticilerin puanları daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda kriz yönetiminde kadın spor yöneticileri hasarın yayılmasını önleme boyutunda erkek yöneticilerden daha başarılı bulunduğunu belirtebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the leadership skills of sports managers in crisis management. The universe of the research consists of sports managers working in the central and provincial organizations and sports federations of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Turkey. The sample of the study, on the other hand, consists of 383 participants, 66.8% male and 33.2% female. The demographic information form created by the researcher as a data collection tool in the study was developed by Bolman and Deal (1991) and the validity-reliability study in our country was carried out by Dereli (2003), the 32-item“Leadership Orientation Scale”and 45 items developed by Sayın (2008). and the Crisis Management Scale, which consists of 6 sub-dimensions (Early Warning Signal Collection, Preparation and Prevention, Moment of Crisis, Prevention of the Spread of Damage, Repair and Recovery, Learning). It was aimed to examine the relationship between the participants' crisis management and leadership orientations, which are the independent variables of the study, such as“gender, age, educational status, licensed sports status, whether they have a coaching certificate and what their role is before management”. In addition, the predictability of the leadership tendencies of the managers (structural leadership, human-based leadership, political leadership, symbolic leadership) to the crisis management skill levels was examined. When the data obtained as a result of the research is examined, there is no significant difference between the leadership orientations according to the gender variable, while the scores of the female managers in the dimension of“Preventing the Spread of Damage”were found higher than the gender difference in the crisis management scale scores. In line with the findings, we can state that female sports managers are more successful than male managers in preventing the spread of damage in crisis management.