Almanya Gençlik Dairesi'nin Türk kökenli çocuklara ve gençlere yönelik uygulamaları
German Youth Office's implementation for Turkish-origin children and youth
- Tez No: 752333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VALERIY MORKVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumun en küçük parçasını oluşturan aile; devlet ve toplum için hiyerarşik düzeyde varoluşsal öneme sahip olup, çocukların gelişmesinde ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde önemli rol oynamaktadır. Aile aynı zamanda çocuğun kültürel kimliğinin ve aidiyetinin gelişimindeki en büyük etkendir. Dolayısıyla farklı bir kültürel havzada varlıklarını sürdürmeye çalışan Türk kökenli ailelerin bütünselliğinin muhafaza edilmesi çocukların psikolojik gelişimi, kültürel aidiyeti ve kimliği açısından önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Avrupa ülkeleri içinde Türk kökenli ailelerin genel çoğunluğunun yaşadığı Almanya'da aile bütünlüğüne büyük önem verilmektedir. Ailenin korunmasına yönelik düzenlemeleri anayasada sıkça görmek mümkündür. Örneğin; Almanya Federal Cumhuriyeti Anayasası'nın 6. Maddesi'nde velilerin çocuk üzerindeki hak ve yükümlülükleri şu şekilde tanımlanmıştır:“Çocukların bakımı ve eğitimi anne ve babanın doğal hakkı ve öncelikli yükümlülüğüdür. Devlet, bu hak ve yükümlüklerin kullanımını denetler. Velilerin iradesine aykırı olarak çocukları ailelerinden ayırmak, ancak bir yasaya dayanarak ve velilerin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri veya başka nedenlerle çocukların bakımsız kalmaları durumunda olanaklıdır”. Yasal tanımlamaya rağmen özellikle göçmen kökenli çocukların basit gerekçelerle ailelerinden alındıklarına dair iddialar kamuoyunun gündeminden düşmemektedir. Bu iddialar göçmen kökenli ailelerin ve çocuklarının üzerinde psikolojik baskı yaratmakta ve göçmen varlığını tedirgin etmektedir. Bu bağlamda hazırlanan çalışma; başta Türk kökenli aileler olmak üzere Almanya genelindeki göçmen kökenli ailelerin Gençlik Dairesi ile yaşadıkları sorunları istatistiki veriler çerçevesinde analiz etmeyi ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ile aynı zamanda mevcut bilimsel birikime ve üretime akademik katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the smallest part of the society; It has existential importance at the hierarchical level for the state and society and plays an important role in the development of children and their upbringing as healthy individuals. The family is also the biggest factor in the development of the child's cultural identity and belonging. Therefore, preserving the integrity of families of Turkish origin trying to maintain their existence in a different cultural catchment is important in terms of children's psychological development, cultural belonging and identity. From this point of view, it is of great importance that our children, who are the guarantee of our future, are raised in a healthy environment. Family integrity is given great importance in Germany, where the majority of families of Turkish origin live in European countries. It is possible to see the regulations for the protection of the family in the constitution frequently. For example; In Article 6 of the Constitution of the Federal Republic of Germany, the rights and obligations of the parents on the child are defined as follows:“The care and education of children is the natural right and primary obligation of parents. The state controls the exercise of these rights and obligations. Separating children from their families against the will of the parents is possible only if the children are neglected on the basis of a law and if the parents do not fulfill their obligations or for other reasons”. Despite the legal definition, the allegations that especially children with immigrant backgrounds are taken from their families for simple reasons do not fall from the public's agenda. These allegations create psychological pressure on families with immigrant backgrounds and their children and make the presence of immigrants uneasy. The study prepared in this context; It aims to analyze the problems experienced by families with immigrant origin throughout Germany, especially families of Turkish origin, with the Youth Office within the framework of statistical data and to share the results with the public. With this study, it will be provided an academic contribution to the existing scientific knowledge and production.