Mevsimsel değişikliklerin üniversite öğrencilerinin beslenme durumu, serum kolesterol ve 25(ON)D vitamini ile ilişkisi
Relationship between seasonal variations of nutritional status, serum cholesterol and vitamin 25(OH)D in university students
  1. Tez No: 752446
  2. Yazar: SİNEM EREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma mevsimsel farklılıkların üniversite öğrencilerinin beslenme durumu, serum kolesterol ve 25 (OH)D vitamini ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören, gönüllü, 20-25 yaş arası 81 birey (%51,9 kadın, %48,1 erkek) oluşturmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, mevsimsel farklılıklara ilişkin bilgileri, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal bulguları bir anket formu ile yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak kaydedilmiştir. Çalışma verileri yaz ve kış sonunda tekrarlı olarak toplanmıştır. Kadın ve erkeklerin ortalama yaşı sırası ile 20,76±1,16 ve 21,35±1,01 yıl, ailelerindeki birey sayısı 5,34±1,78'dir. Katılımcılar en çok iki ana (%67,9) bir ara (%55,5) öğün tüketmiş, en çok atlanan öğün öğle öğünü (%66,7) olmuştur. Kadınlarda erkeklere göre ilkbaharda unutkanlık, kışın saç dökülmesi, depresyon-ruhsal bozukluk ve tırnak kırılması belirtisinin daha fazla olduğu belirlenmiştir (p0,05), fiziksel aktivite düzeyinin mevsimsel değişikliklerden etkilenmediği belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between seasonal variations of nutritional status, serum cholesterol and 25(OH)D vitamin of university students. The research sample consisted of 81 volunteers (51.9% female, 48.1% male) between the ages of 20-25, studying at the Faculty of Health Sciences of Gümüşhane University. The participants' sociodemographic characteristics, dietary habits, information on seasonal differences, physical activity status, anthropometric measurements and biochemical findings were recorded using a questionnaire form and face-to-face interview technique. Study data were collected repeatedly at the end of summer and winter. The mean age of women and men was 20.76±1.16 and 21.35±1.01 years, respectively, and the number of individuals in their families was 5.34±1.78. Participants mostly consumed two main meals (67.9%) and a snack (55.5%), and the most frequently skipped meal was lunch (66.7%). It was determined that the symptoms of forgetfulness in the spring, hair loss in the winter, depression-mental disorder and nail breakage were more common in women than in men (p0.05), and the physical level was not affected by seasonal changes (p>0.05).