Sulu koşullarda farklı azot uygulamalarında gediz-75, cumhuriyet-75, lachish 1568/2 ve gönen buğday çeşitleri azot içeriğinin mevsimsel değişimi ve topraktan kaldırılan azot miktarının saptanması
- Tez No: 620
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
.56 5-ÖZEÎD. _ Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bolümü deneme tarlalarında kurulan deneme ile yapılmıştır.. ; Sulu şartlarda yapılan denemede G-ediz-75, Cumhur iyet-7 5, Lac- hish 1568/2 ve Gönen“buğday çeşitleri yetiştirilmiştir», Farklı azot dozu uygulanmış(0,«4,,8,12 ve 16 kğ/da) ve farklı gelişme dönemlerinde (kardeşlenme, başaklanma,, süt olum ve dane olum) örnek alınmıştır.». Örnekler Vegetatif ve generatif kısımlarına ayrılmış ve H, P, K analizleri yapılmıştır ?. Sonuç olarak artan azot dozu ile saman, ve dane verimi artış göstermiştir...Artan azot dozları ile kaldırılan M”P ve K miktarları doğrusal olarak artış“ gösterirken, $ P kapsamın- da düşme gözlenmiştir'» Ayrıca ?çeşitlerin- -vegetatif ve genaratif kısımlarında ki °/o F, i» P ve ŞaK içeriklerinin ve kaldırılan 1, P ve K mik- -'-. t arlarının gelişme dönemlerinde farklılıklar- gösterdiği ”belir lenmiştir^
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY This investigation Was made in experiment areas of soil science section of Agriculture! Fakulty of Aegean Üni- /Cumhur iv; e 1>-75j versity.. For- the purpose/Gediz-75-f Lachish 1568/2 and Gönen wheat varieties were grown in wet conditions., v Five dozes of nitrogen (0, 4, 8, 12 and 16kg/da) was: applied and Samples was prepared in different growth periods* JW, P, K analyses were made in vegetative and generative parts of samples ?,“ As a result,, it was observed that straw yield and grain yield”were positively cor elated with increased dozes nitrogen* Total Nr P, K of plants were increased due to increase in H“ dozes hut in the same conditions # P of. Plants, were decreased. In addition to these $ H, ?6 P”fo K and' total N" P*, E of plants are varied in different parts and growth periods of plants.,