Warm and cold gas in low-mass protostars: Herschel Space observatory and ground-based surveys
Düşük kütleli ilkel yıldızlarda ılık ve soğuk gaz: Herschel Uzay gözlemevi ve yersel tabanlı taramalar
- Tez No: 752478
- Danışmanlar: PROF. DR. EWINE VAN DISHOECK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tezin birincil odak noktası düşük-kütleli ilkel yıldızların oluşumudur, özellikle de zarftan gelen materyal ile büyümekte olan genç yıldızın üzerine yığıldığında söz konusu olan derine gömülü ilk safhadır. CO ve O2 verilerinin dönme geçişleri, APEX ve JCMT teleskoplarının yersel tabanlı gözlemleriyle birlikte Herschel Uzay Gözlemevi anahtar projeleri WISH ve HOP tarafından elde edildi. CO ve izotopologlarının, ilkel yıldızlardaki farklı materyalleri izleyen farklı hat profillerine sahip olduğunu bulduk. Elde ettiğimiz CO'nun yeni yüksek-J dönme geçişleri, ilkel yıldız zarfının daha sıcak kısımlarını karakterize etmek ve ilkel yıldız çevresindeki şoklar, ultraviyole (UV) ısıtma, foto ayrışma ve fışkırma dağılımı açısından geri bildirimlerini ölçmek için kilit önemdedir. Zarftaki CO bolluk yapısını belirlemek için radyasyon transfer modellemesi yapıldı ve zarfın sıcaklığının 25 K'yi aştığı kısımlarında en soğuk bölgelerde önemli ölçüde donma olduğuna dair kanıtlar gösterildi. İlkel yıldızın kaynak konumunu çevreleyen buluttan belli belirsiz O2 tespiti rapor edildi. Küçük kütleli ilkel yıldızların fiziksel ve kimyasal yapılarına ilişkin bu tür ayrıntılı çalışmalar, genç yıldız nesnelerinin (GYN'ler) evriminin tam olarak anlaşılması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The primary focus of this thesis is the formation of low-mass protostars, specifically the earliest deeply embedded phase, when material from the collapsing envelope is still accreted onto the growing young star. Rotational transitions of CO and O2 data are obtained by the Herschel Space Observatory key projects, WISH and HOP, together with ground-based observations from APEX and the JCMT. We have found that CO and its isotopologs have different line profiles tracing different materials in the protostellar regions. Our new high-J rotational transitons of CO is key to characterize the warmer parts of the protostellar envelope and quantify feedback of the protostars on their surroundings in terms of shocks, ultraviolet (UV) heating, photodissociation, and outflow dispersal. Radiative transfer modeling was performed to determine the CO abundance structure in the envelope, showing evidence for significant freeze-out in the coldest regions in the parts of the envelope where the temperature exceeds 25 K. A tentative detection of O2 is reported toward the source position of a protostar, which originates from the surrounding cloud. These kind of detailed studies of the physical and chemical structure of low-mass protostars are important for a complete understanding of the evolution of young stellar objects (YSOs).