Use of decision support systems in integrated watershed management: Ergene watershed
Entegre havza yönetiminde karar destek sistemlerinin kullanımı: Ergene havzası
- Tez No: 752524
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda su kaynakları üzerindeki baskının artması, suyun niteliği ve niceliği açısından risk oluşturmaktadır. Bu risklerin ortadan kaldırılması ve havzaların hem nitelik hem de nicelik olarak daha iyi bir düzeye getirilmesi önemli bir hedeftir. Bu hedefe ulaşmak ancak etkin bir havza yönetimi ile sağlanabilir. Ancak havzada birçok farklı değişkenin bir arada değerlendirilmesi gerekliliği, çok yüksek miktarda veri toplama ve bunları doğru bir şekilde depolama ve sunma zorunluluğunu doğurmaktadır. Ne yazık ki birçok havzada yürütülen bilimsel modelleme ve izleme çalışmalarının karar vericilere sunulmasında güçlük çekilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için özellikle hassas havzaların yönetiminde kullanılmak üzere son yıllarda karar destek sistemleri kurulmaya başlanmıştır. Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Ergene havzası özellikle maruz kaldığı kirletici yükleri bakımından bu hassas havzalardan biridir. Yıllardır kirlilikten ve aşırı yeraltı su kullanımından olumsuz etkilenen havza için kapsamlı bir havza yönetimi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, bu eksikliği gidermek için bir karar destek sistemi olarak Ergene Havza Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Ergene Havza Bilgi Sistemi havzada su ile alakalı tüm verileri ve modelleme çalışmalarından elde edilen verileri içeren web-tabanlı, çevrimiçi bir sistemdir. Sistem tüm bu verileri saklamanın yanında, depolanan verilerin etkin bir şekilde görselleştirilmesine de olanak sağlamaktadır. Sistem veri bütünlüğü sağlarken, farklı çevrimiçi (online) ve çevrimdışı (offline) kaynaklardan veri alma ve diğer kurumlarla veri paylaşma yeteneğine de sahiptir. Ergene Havza Bilgi Sistemi ayrıca havzada yaşayan su kullanıcıları ve ilgili diğer paydaşlar ile havzadaki su sorunlarına ilişkin bilgileri de paylaşmayı amaçlamaktadır. Bu yeteneklerine ek olarak, Ergene Havza Bilgi Sistemi, kullanıcı dostu arayüzü ve İçerik Yönetim Sistemi (İYS) modülü ile kullanımı kolay sistemdir. Sistemin sürdürülebilirliği için yazılım uzmanı desteğine ihtiyaç yoktur. Son olarak sistemde havzada meydana gelen olağandışı durumları anında bildirecek uyarı sistemleri de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in pressure on water resources in the last decades poses a risk in terms of quality and quantity. Eliminating these risks and bringing watersheds to a better level in terms of both quality and quantity is an important target. Reaching this goal can only be achieved with efficient watershed management. However, the necessity of evaluating many different variables together in the watershed creates the necessity of collecting high amount of data collection, storage and visualisation. Due to these problems, the monitoring and modeling studies carried out in the basins cannot be delivered to decision-makers in time. In order to prevent this, decision support systems have started to be established in recent decades, especially to be used in the management of vulnerable watersheds. Ergene watershed, located in the northwest part of Turkey, is one of these sensitive basins from the point of pollution loads. A comprehensive watershed management system is required for the basin, which has been adversely affected by the pollution and excessive use of groundwater resources for years. In this study, The Ergene Watershed Information System was established as a decision support system to eliminate this deficiency. Ergene Watershed Information System is a web-based online system that contains all collected data related to water in the basin and the data obtained from modeling studies. The system stores all these data and also allows the visualization of the stored data effectively. The system ensures data integrity and also has capability to import data from different online or offline sources and export the data to other institutions. Ergene Watershed Information System also aims to share information on water issues in the basin with the water users living in the basin and other related stakeholders. In addition to these capabilities, Ergene Watershed Information system is an easy-to-use system with its user-friendly interface and content management system (CMS) module. There is no need for software developer support for the sustainability of the system. Finally, the system also has warning systems that will report the extraordinary events that occur instantly in the basin.