Kentsel havzaların yönetiminde karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri
Challenges and solution approaches in urban waterhed management
- Tez No: 992298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM YILDIRIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel havzalar, su kaynaklarının korunması ve kent ekosistemlerinin sürdürülebilirliği açısından önemli karmaşık sosyo-ekolojik sistemlerdir. Artan kentleşme baskısı, iklim değişikliği ve insan faaliyetleri, bu sistemlerin yönetimini giderek daha güç hâle getirmektedir. Bu yüksek lisans tezinde, Türkiye'de kentsel havza yönetiminde karşılaşılan temel sorunlar çok boyutlu bir yaklaşımla ele alınmış ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülmüş; literatür taraması, mevzuat incelemesi ve ulusal-uluslararası uygulamaların karşılaştırmalı analizi esas alınmıştır. Kentsel havza yönetimine ilişkin sorunlar; arazi kullanımı, su kalitesi, taşkın riski, kurumsal yapı ve toplumsal katılım başlıkları altında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de kentsel havzaların yönetiminde mevzuatın parçalı yapısı, kurumlar arası eşgüdüm eksikliği, veri yetersizliği ve sınırlı katılım mekanizmalarının öne çıkan sorunlar olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, entegre havza yönetimi, doğa temelli çözümler, dijital karar destek sistemleri ve katılımcı yönetişim yaklaşımları, etkili çözüm araçları olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu tez; kentsel havzaların sürdürülebilir yönetimi için bütünleşik planlama anlayışının güçlendirilmesi, yeşil altyapı uygulamalarının yaygınlaştırılması ve yönetişim yapılarının geliştirilmesine yönelik politika ve uygulama önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban watersheds are complex socio-ecological systems that are important for the protection of water resources and the sustainability of urban ecosystems. Increasing urbanization pressure, climate change impacts, and human-induced activities have made the management of these systems increasingly challenging. This master's thesis examines the main challenges encountered in urban watershed management in Türkiye and proposes solution-oriented approaches. The study is based on a qualitative research framework, employing literature review, legislative analysis, and comparative evaluation of national and international practices. Key problem areas in urban watershed management are analyzed under thematic headings, including land use, water quality, flood risk, institutional structure, and public participation. The findings indicate that fragmented legislation, insufficient inter-institutional coordination, data limitations, and weak participation mechanisms constitute the major structural challenges in urban watershed management in Türkiye. In contrast, integrated watershed management, nature-based solutions, digital decision-support systems, and participatory governance approaches emerge as the most effective tools for addressing these challenges. In conclusion, this thesis provides policy and implementation-oriented recommendations aimed at strengthening integrated planning approaches, expanding green infrastructure applications, and improving governance structures for the sustainable management of urban watersheds.