Toprak örneklerinden izole edilen bacillus SP. metabolitlerinin antibakteriyel, antibiyofilm ve anti-quorum sensing aktivitelerinin araştırılması
Investigation on the antibacterial, antibiofilm, and anti-quorum sensing activities of the metabolites of bacillus SP. isolated from soil samples
- Tez No: 752584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antibiyotik direnci günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Dirençli enfeksiyonların tedavisinde antibakteriyel ajanların yetersiz kalması, bilim insanlarını farklı mekanizmalarla bakteriler üzerinde etki gösterebilecek ve tedavide kullanılabilecek etkili ve güvenli bileşiklerin araştırılmasına yöneltmiştir. Günümüzde tıp, eczacılık, gıda ve tarım alanlarında kullanılan birçok bileşiğin doğal kaynağı olmaları nedeniyle Bacillus türlerinin bu açıdan iyi bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada üç farklı ilden toplanan ve çeşitli özelliklere sahip 74 farklı toprak örneğinden izole edilmiş, 55 Bacillus sp. izolatına ait supernatant örneklerinin antibakteriyel, antibiyofilm ve anti-quorum sensing aktivitelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada test edilen izolatlardan bir tanesinin Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşu üzerinde, farklı bir izolatın da Staphylococcus aureus ATCC 25923 test bakterisi üzerinde antibakteriyel etkisi saptanmıştır. Bazı izolatların Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 suşuna karşı %3,96 ile %92,58 arasında, Pseudomonas aeruginosa PAO1 suşuna karşı da %0,64 ile %78,96 arasında değişen % biyofilm inhibisyon oranları gösterdiği belirlenmiştir. Sadece bir izolat supernatantının bakteriyel iletişim molekülü olan AHL üzerinde inhibe edici etkisinin olduğu saptanmıştır. İleride yapılması planlanan spektrometrik analizler ile etkili metabolit içeriklerinin aydınlatılması, görülen etkilerden sorumlu bileşiklerin ortaya çıkarılması ve farklı ortamlardan elde edilecek daha fazla sayıdaki toprak örneği ile daha kapsamlı çalışmaların yapılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance is one of the most important health problems of our time. The inadequacy of antibacterial agents in the treatment of infections caused by resistant bacteria has led scientists to search for effective and safe compounds that can act on bacteria with different mechanisms and can be used in treatment. Bacillus species are considered to have good potential in this regard, as they are the natural source of many compounds used in medicine, pharmacy, food, and agriculture today. In this study, it was aimed to investigate the antibacterial, antibiofilm, and anti-quorum sensing activities of the supernatants of 55 Bacillus sp. isolates that were collected from three different provinces and isolated from 74 different soil samples with various properties. In this study, one of the tested isolates had antibacterial effect on Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853. Another isolate was found effective on Staphylococcus aureus ATCC 25923. It was determined that some isolates showed biofilm inhibition rates varying between 3.96% and 92.58% against Staphylococcus epidermidis ATCC 35984 strain and between 0.64% and 78.96% against Pseudomonas aeruginosa PAO1 strain. It was determined that the supernatant of only one isolate had an inhibitory effect on AHL which is a bacterial communication molecule. In the future, the contents of the metabolites are planned to be analyzed with spectrometric methods to reveal the compounds responsible for the observed effects. In addition, more comprehensive studies are planned with more soil samples to be taken from different environments.