Finansal okuryazarlık ve finansal risk algısı analizi
Examination of the relationship between perception of financial risk and financial literacy
  1. Tez No: 752623
  2. Yazar: BUSE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERSİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırımcıların risk algıları ile finansal okuryazarlık düzeyi, kişisel faktörler arasındaki farklılaşma ilişkisinin incelenmesi şeklinde belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'nde yaşayanlar oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örneklem yöntemi ile 415 kişiye ulaşılmıştır. Anketler Google Formlar üzerinden online olarak dağıtılmış ve elde edilen veriler kapsamında analizler yapılmıştır. Araştırma soruları 3 kısım olarak hazırlanmıştır. İlk kısım, demografik ve sosyoekonomik özellikler olmak üzere toplamda 9 sorudan oluşturulmuştur. İkinci kısımda ise Finansal Risk Toleransı Ölçeği ve üçüncü kısımda Finansal Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t testi, ANOVA testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Risk toleransı ve finansa okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi Pearson Korelasyon testi ile incelenmiştir. Test sonuçlarına göre risk toleransı ve finansa okuryazarlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Risk toleransı ve finansa okuryazarlığı algıları arasında ters yönlü ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differentiation relationship between investors' risk perceptions, financial literacy level and personal factors. The population of the research consists of people living in Istanbul. In the study, 415 people were reached by simple random sampling method. The questionnaires were distributed online via Google Forms and analyzes were made within the scope of the data obtained. The research questions were prepared in 3 parts. The first part consists of 9 questions in total, including demographic and socioeconomic characteristics. In the second part, Financial Risk Tolerance Scale and in the third part Financial Literacy Scale were used. Data analysis in the research was done in SPSS 21 package program. Descriptive statistics, t test, ANOVA test and Pearson correlation test were used in the analysis of the data. Examining the relationship between risk tolerance and financial literacy was examined with the Pearson Correlation test. According to the test results, a statistically significant and negative relationship was found between risk tolerance and financial literacy. An inverse relationship was determined between risk tolerance and financial literacy perceptions.