Bursa yöresi zeytin bahçesi topraklarının pH, EC ve kimi alınabilir besin elementi içeriklerinin belirlenmesinde 1:2 hacim ekstraksiyonu yönteminin kullanılma olanağının araştırılması
A research on using possibilities of 1:2 volume extraction method to determine pH, EC and some avaiable nutrient elements in olive orchards around Bursa region
- Tez No: 752677
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Bursa yöresi zeytin bahçelerinden alınan toprakların 1:2 (v/v) hacim ekstraksiyon yöntemi kullanılarak pH, EC ve kimi alınabilir besin elementi içeriklerinin belirlenmesinde kullanım olanağının araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Bursa'nın Gemlik, İznik, Mudanya ve Orhangazi ilçelerinde 50 zeytin bahçesi belirlenmiştir. Bu bahçelerden erken ilkbaharda 0 - 30 cm ve 30 - 60 cm derinlikten alınan toplam 100 karma toprak örneği, ocak ayında alınan toplam 50 yaprak örneği ve hasat olgunluğunda alınan 50 meyve örneği araştırma materyalini oluşturmaktadır. Zeytin yetiştirilen topraklarda mevcut standart rutin analiz yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak 1:2 (v/v) ekstraktlarında belirlenen pH, EC ve kimi alınabilir besin elementi içerikleri arasındaki ilişkiler ile test bitkilerinin besin elementi içerikleri arasındaki ilişkiler birlikte değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; mevcut analiz yöntemleriyle belirlenen bitki besin elementi içerikleri ile 1:2 (v/v) ekstraktında belirlenen bitki besin elementi içeriklerinden P, K, Ca, Na, Fe, Cu, Zn, Mn ve B arasında istatiksel olarak önemli ilişkiler belirlenmiştir. Yaprakta bulunan K, Mn ve Cu içerikleriyle topraktaki içerikleri arasında yüksek düzeyde ilişkiler olduğu görülürken, meyvede bulunan Fe, Zn, Mn, B, K ve Na içerikleriyle toprakların içerikleri arasında önemli ilişkiler verdiği görülmüştür. Toprakların verimlilik analizlerinde 1:2 hacim ekstraksiyon yönteminin mevcut rutin analiz yöntemlerine alternatif olarak kullanılabileceği, özellikle organik madde içeriği yüksek topraklarda iyi sonuçlar verdiği görülmüş, ancak mineral ve diğer özellikteki topraklarda ise sonuçların birbirinde farklı olduğu değerlendirilmiştir. Bununla birlikte yöntemin kullanılmasıyla toprakların alınabilir besin elementi içeriklerinin, daha düşük maliyetle ve daha kısa sürede belirlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the possibility of using soils taken from olive orchards in Bursa region by using 1:2 (v/v) volume extraction method in determining pH, EC and some available nutrient content. In the study, 50 olive orchards were determined in Gemlik, Iznik, Mudanya and Orhangazi districts of Bursa. A total of 100 composed soil samples taken from 0 - 30 cm and 30 - 60 cm depths from those orchards in early spring, 50 leaf samples taken in January and 50 fruit samples taken at harvest maturity were the research materials. The relations between pH, EC and some available nutrient elements contents determined in 1:2 (v/v) extracts in olive growing soils were compared with the current standard routine analysis methods and the relations between the nutrient contents of the test plants were evaluated. According to the results of the research; statistically significant relationships were determined between available nutrient element contents determined by current analysis methods and nutrient element contents determined in 1:2 (v/v) extract P, K, Ca, Na, Fe, Cu, Zn, Mn and B. It was observed that there were significant correlations between the contents of K, Mn and Cu in the leaves and their contents in the soil, while it was observed that there were significant relations between the contents of Fe, Zn, Mn, B, K and Na in the fruit and the contents in soil. It has been seen that 1:2 (v/v) volume extraction method could be used as an alternative to the existing routine analysis methods in soil analyzes and it gives good results especially in soils contained high organic matter, but it has been evaluated that the results were different from each other in mineral and other soils. However, by using the method, it has been seen that the available nutrient content of the soils could be determined at lower cost and in a shorter time.