Coğrafi verilerin veri kalitesi parametreleri açısından irdelenmesi
Examination of geographic data in terms of data quality parameters
  1. Tez No: 752757
  2. Yazar: ŞEVAL ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tüm dünyada konumsal veriye olan ihtiyaç gittikçe artarken, kullanılan bu verilerin kalitesinin irdelenmesi konusu her geçen gün önem kazanmaktadır. Farklı kurumlar tarafından farklı yöntemlerle veya farklı amaçlar için üretilmiş verilerin paylaşımı, kurumlar arası üst düzey koordinasyon gerektirmektedir. Tekrarlı üretilen veriler para ve zaman kaybına sebep olurken kaliteyi belli standartlara bağlama ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu amaçla birçok ülke ve birçok organizasyon veri kalitesinin öneminin üzerinde durmuş ve özellikle son yıllarda bu alandaki çalışmalarını arttırmıştır. Konumsal veri altyapısı ve standartları ile ilgili çalışmaların başında INSPIRE direktifi gelmektedir. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, coğrafi veri kalitesinin önemi irdelenmiştir ve veri kalitesi parametrelerinin nasıl sınıflandırıldığı açıklanmıştır. Hem Türkiye'de hem de dünyada bu ihtiyaca yönelik yapılan çalışmalar ve oluşturulan standartlar üzerinde durulmuştur. Coğrafi veri kalitesi parametreleri ve yönetimi konuları irdelenmiştir. Coğrafi verilerin veri kalitesinin test edilmesi noktasında ise, çeşitli kurum ve kuruluşlardan alınan 58 vektör ile 6 raster veri kümesi, veri kalitesi parametreleri olan konumsal doğruluk, öznitelik doğruluğu, tutarlılık, tamlık ve güncellik başlıkları altında açık kaynak kodlu CBS yazılımı ortamında incelenmiştir. Hem kamu kurum ve kuruluşlar hem de özel şirketlerce coğrafi veri kalitesine verilen önem ve özen test edilmiş, eksiklikler tespit edilip değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda sorunların çözümü hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the need for spatial data is increasing all over the world, the issue of examining the quality of this data is gaining importance day by day. The sharing of data produced by different institutions with different methods or for different purposes requires high-level coordination between institutions. While the repetitively produced data causes loss of money and time, the need to connect the quality to certain standards has emerged. For this purpose, many countries and many organizations have emphasized the importance of data quality and have increased their work in this field, especially in recent years. The INSPIRE directive is at the forefront of studies on spatial data infrastructure and standards. In this thesis, the importance of geographic data quality has been examined and how the data quality parameters are classified is explained. Both in Turkey and in the world, the studies and standards created for this need are emphasized. Geographic data quality parameters and management issues are discussed. At the point of testing the data quality of geographic data, 58 vectors and 6 raster datasets taken from various institutions and organizations were examined open-source GIS software under the headings of data quality parameters such as spatial accuracy, attribute accuracy, consistency, integrity, and timeliness. The importance and care given to geographic data quality by both public institutions and organizations and private companies were tested, deficiencies were identified and evaluated. As a result of the evaluation, suggestions were made about the solution of the problems.