Keçenos kazasında nüfus ve sosyal yapı (1842- 1843)
Population and social structure in Keçenos town (1842- 1843)
  1. Tez No: 752780
  2. Yazar: ALİ RIZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN AVŞİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Osmanlı Devleti'nde modern olarak tanımlanan ilk nüfus sayımı 1830- 1831 senesinde gerçekleştirilmiş ve sayımlar sonraki yıllarda da devam etmiştir. Bu nüfus sayımlarının bir ürünü olarak ortaya çıkan nüfus defterleri, tarih araştırmalarında büyük bir öneme sahiptir. Sadece erkeklerin sayıldığı bu sayımlarda amaç devletin asker ve vergi ihtiyacını karşılayacak nüfusu tespit etmek olarak belirlenmiş olsa da ihtiva ettiği veriler ilgili dönemin demografik, ekonomik ve sosyolojik yapısı hakkında genel çıkarımlarda bulunmaya imkan vermektedir. Bu bağlamda, bahis konusu defterlerden mükelleflerin sayısı, adı, lakabı, eşkali, akrabalık ilişkisi, askeri ve mali mükellefiyet durumu, doğum tarihi, yaşı, kayıtlı olduğu yer ve bu yerin idari durumu gibi pek çok bilgi edinilebilmektedir. Günümüzde, incelediğimiz bölgeye ait olmak üzere, nüfus defterlerine dayanılarak yapılmış tez çalışmaları az sayıdadır. Bu nedenle, 767 numaralı nüfus defterine dayanılarak hazırlanmış bu çalışmanın bölge tarih çalışmalarına katkı sağlayacağı açıktır. Çalışmada Keçenos'un toplam nüfusu, nüfusun yaşa, fiziksel özelliklere göre dağılımı, şahısların sosyal durumları, kullandıkları isimlerin analizi gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
First census described as modern in Ottoman Empire has been carried out between 1830 and 1831, and censuses have also continued in next years. The population registries, which were occured as a product of these censuses, has a great importance in history researches. Although the purpose of these censuses, where only men are counted, is to determine the population that will meet the military and tax needs of the state, the data it contains allows to make general inferences about the demographic, economic and sociological structure of the relevant period. In this context, the number, name, nickname, A lot of information can be obtained such as his description, kinship relationship, military and financial liability status, date of birth, age, place of registration and administrative status. Today, there are few thesis studies based on population registers belonging to the region we examined. For this reason, it is clear that this study, which was prepared based on the population book numbered 767, will contribute to the history studies of the region. In the study, subjects such as the total population of Keçenos, the distribution of the population according to age, physical characteristics, the social status of the individuals, the analysis of the names they used were handled.