Bazı amino asitlerden türetilmiş kinazolin temelli rutenyum(II) komplekslerinin sentezi ve asimetrik transfer hidrojenasyon reaksiyonu ile ketonların indirgenme denemeleri
The synthesis of quinazoline based ruthenium (II) complexes deri̇ved from certain amino acids and ketones reduction testi̇ng vi̇a asymmetric transfer hydrogenation reaction
- Tez No: 395692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMİSTAN KARABUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Transfer hidrojen reaksiyon yöntemi basitliği ve seçici bir reaksiyon olması yönüyle sentetik kimya açısından oldukça ilgi çekmektedir. Transfer hidrojenasyon reaksiyonunun asimetrik sentezlerdeki kayda değer sonuçları ile bu yöntemin uygulanabilirliliği ve kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Oldukça düşük miktardaki katalitik uygulamaları ise çevresel dost olarak kıymetini arttırmaktadır. Asimetrik transfer hidrojenasyon reaksiyonunun doğal bileşiklerin ve farmasötik öneme sahip ürünlerin önemli bir basamağında kullanılması ve etkili sonuç (verim ve enantiyomerik zenginlik) göstermesi bu konuda çalışmaların hızla ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Moleküllerdeki C=O ve C=N fonksiyonel gruplarının transfer hidrojenasyon yöntemiyle asimetrik olarak indirgenebilmesi ve yüksek seçicilik göstermesi sonucu, bu tip çalışmalarda yeni ligandların tasarlanması ve Rutenyum komplekslerinin hazırlanması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu tez kapsamında doğal ve ticari olarak ulaşılması kolay olan aminoasitlerden başlayarak iki adet yeni kinazolin temelli ligant sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen kinazolin ligandları ile Ru(II) kompleksleri hazırlanmış ve bu komplekslerin ketonların transfer hidrojenasyonla indirgenme reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmasındaki katalitik etkileri incelenmiştir. Ketonların asimetrik transfer hidrojenasyonunda %94 enantiyomerik aşırılığa varan değerler ve yüksek dönüşümler elde edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen ligant ve komplekslerin yapı aydınlatılması için NMR, IR, HRMS ve polarimetre analizleri yapılmıştır. Asimetrik Transfer Hidrojen reaksiyonunda elde edilen ürünlerin dönüşüm ve enantiyomerik zenginlik ölçümleri, üzerinde kiral kolonu bulunan gaz kromatografisi (GC) cihazı kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hydrogen transfer reduction processes are attracting increasing interest for synthetic chemists in view of their operational simplicity and high selectivity. The use and applicability of this method is growing day by day with the help of remarkable results in asymmetrical syntheses. The property of having catalytic applications within the quite low amounts is increased by its value as being environment friendly. The use of hydrogen transfer reduction processes is an important stage in preparation of natural and pharmacologically important products and its giving high yield and high enantiomeric excess (ee), provides related studies an opportunity to proceed quickly. As a result of asymmetrically reduction of C=O and C=N functional groups of the molecules and having high selectivity creates a need for the design of new ligands and preparation of Ruthenium complexes in these types of studies. Within the scope of this thesis, two new quinazoline based ligands will be synthesized starting from amino acids which are natural and commercially accessible. Ru (II) complexes were prepared with these synthesized ligands and their catalytic activity in the reduction reaction of ketenos in transfer hydrogenation as a catalyst were examined. Through asymmetric transfer hydrogenation of ketones, 94 % ee and high conversions were obtained. For the structural characterization of synthesized ligands and complexes will be analyzed using NMR, IR, HRMS and polarimeter analysis. The conversion and enantiomeric excess of the products were analysed by GC attached with chiral columns.