Ratlarda amiodaron kaynaklı karaciğer ve böbrek toksisitesi üzerine gilaburu (viburnum opulus L.)'nun etkisi
The effect of gilaburu (viburnum opulus L.) on liver and kidney toxicity induced by amiodarone in rats
  1. Tez No: 752812
  2. Yazar: NAZİFE KARAKEÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Pharmaceutical Toxicology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amiodaron (AD), benzofuran türevi, iyot içeren lipofilik bir anti-aritmik ajandır. Waughn- Williams ilaç sınıflandırma sisteminde, sınıf III potasyum kanal blokeri olarak ventriküler taşikardi tiplerine ve atriyal fibrilasyona karşı kullanılan ilaçlardan biridir. Gilaburu (Viburnum Opulus L.) ülkemizde Kayseri ilimizde yoğun olarak yetiştirilen kırmızı, üzümsü, bir meyvedir. Gilaburu (GL) içerdiği organik asitlerle, fenolik bileşiklerle, çeşitli aminoasitlerle, vitaminlerle yüksek anti-oksidatif, anti-proliferatif, anti-inflamatuvar etkinliğinin olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda; Amiodaronun rat karaciğer ve böbrek dokuları üzerinde oluşturduğu yapısal ve biyokimyasal değişiklikleri incelemeyi, bu değişiklikler üzerinde gilaburunun antioksidan etkinliğinin olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Çalışmada 32 adet 300-350 gr ağırlığında erkek Wistar cinsi rat rastgele seçilerek, Kontrol, AD verilen grup, AD+GL verilen grup, GL verilen grup şeklinde 4 gruba ayrılmıştır. Deneyde 10 gün süre boyunca ratlara ip olarak 100 mg/kg AD, oral gavaj yoluyla 100 mg/kg gilaburu toz meyve ekstraktı serum fizyolojik içinde çözdürülerek verilmiştir. Deney sonunda böbrek ve karaciğer dokuları alınarak immonuhistokimyasal ve histokimyasal tekniklerle incelenmiştir. Kan serum biyokimyasal parametreleri ölçülmüştür. Yapılan histokimyasal incelemelerde AD grubuna ait karaciğer ve böbrek dokularında oluşan hasarlanmaya karşın, kombine grupta hasarın azaldığını gözlendi. İmmunohistokimyasal boyama (TNF-α ve iNOS) sonucunda da AD grubunda boyanmanın fazla, kombine grupta boyanmanın daha az olduğu gözlenmiştir. Biyokimyasal kan parametrelerine (AST, ALT, GGT, BUN, Üre, Kreatinin, T.Bil.) ek olarak doku homojenizatlarından yapılan TAS, TOS ve OSI ölçümleri histokimyasal sonuçlarımızı desteklemektedir. Sonuç olarak Amiodaronun oluşturduğu karaciğer ve böbrek hasarına karşı gilaburunun koruyucu etkisinin olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Amiodarone (AD) is a benzofuran derivative, an iodine-containing lipophilic antiarrhythmic agent. In the Vaughan-Williams drug classification system, it is one of the drugs used against ventricular tachycardia types and atrial fibrillation as a class III potassium channel blocker. Gilaburu (Viburnum Opulus L.) it is a red, grape, fruit that is grown extensively in Kayseri province in our country. Many studies has been shown Gilaburu (GL) to high antioxidative, antiproliferative, anti-inflammatory activity with the contain organic acids, phenolic compounds, various amino acids and vitamins. In our study, we aimed to investigate the structural and biochemical changes that amiodarone causes on rat liver and kidney tissues, and to investigate whether gilaburu has antioxidant activity on these changes. In the study, 32 male Wistar rats weighing 300-350 g were randomly selected and divided 4 groups as, Control, AD, AD+GL and GL group. In the experiment, 100 mg/kg AD was administered ip to rats for 10 days, and 100 mg/kg gilaburu powdered fruit extract was dissolved in physiological saline by oral gavage. At the end of the experiment, kidney and liver tissues were taken and examined by immunohistochemical and histochemical techniques. The blood serum biochemical parameters were measured. In the histochemical examinations, it was observed that the damage occurred in the liver and kidney tissues of the AD group, but the damage decreased in the combined group. As a result of immunohistochemical staining (TNF-α and iNOS), it was observed that the staining was more in the AD group and less in the combined group. In addition to biochemical blood parameters (AST, ALT, GGT, BUN, Urea, Creatinine, T Bil.), TAS, TOS and OSI measurements from tissue homogenizers support our histochemical results. As a result, we think that gilaburu has a protective effect against liver and kidney damage caused by Amiodarone.