Tarihi Mehmet Ağa konağı'nın üç boyutlu belgelenmesi üzerinden mimari miras yapı bilgi modelinin (Herıtage BIM) oluşturulmasıve yeniden işlevlendirilmesi
The heritage building information modelling (heritage BIM) and refunctioning through 3-D documentation of the Mehmet Aga house
- Tez No: 752818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE BAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yapı bilgi modeli olarak nitelendirilen BIM, mimarlık ve inşaat sektörünün son yıllarda dünyada en çok konuşulan konularından biridir. BIM'in kullanımı, yeni yapılacak yapılarda yaygınlaşmış olsa da; BIM bir yapının tasarlanmasından, yıkım sürecine kadar bütünleşmiş bir şekilde çalışarak yöneten sistem bütünüdür. Yapının kullanıldığı süreçte bakım, onarım, yenileme gibi aşamalar da yapının yaşam döngüsünün bir parçası olup, BIM'in konusu olabilmektedir. Kültür mirası yapıların korunması için yürütülen sürecin BIM dahilinde yapılmasıyla, Heritage BIM (Mimari Miras Yapı Bilgi Modeli) kavramı ortaya çıkmıştır. Yani Heritage BIM; inşa edilmiş kültürel varlıkların, sürdürülebilir yönetimi için disiplinler arası bir çalışma metodolojisi olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada Türkiye'de Heritage BIM'in tanınması için; HBIM (Heritage BIM) kavramının açıklaması yapılarak, en çok kullanılan standardizasyonları ele almıştır. Ayrıca HBIM kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Mehmet Ağa Konağı'nın örnek HBIM modeli oluşturup, yeniden işlevlendirme çalışması yapılarak alanında öncü bir çalışma yaratılmıştır. CAD ve BIM tabanlı programlar aracılığı ile koruma ve yeniden işlevlendirme projelerinin hazırlanma süreçlerinin karşılaştırması yapılmış ve öneriler geliştirilmiştir. Mehmet Ağa Konağı, dönemine göre üstün bir teknoloji ile donatılarak, Erken Cumhuriyet Dönemi mimarisinin kırsal alanda yer alan özgün bir örneğidir. Onarım maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile uzun yıllardır kullanılmayan Mehmet Ağa Konağı'nın yaşatılmasının istenmesi sonucunda, Ankara Büyükşehir Belediyesine şartlı bağışı yapılmıştır. Mehmet Ağa Konağı'nın yeniden işlevlendirme sürecinde belediye ile yapılan işbirlikleri, anket çalışması ile yeniden işlevlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması ve bu çalışmaların sonucunda yeni işlev önerisinde bulunulması, bu tezin konuları arasındadır.
Özet (Çeviri)
BIM, which is described as a building information model, is one of the most talked about topics in the architecture and construction industry in recent years. Although the use of BIM has become widespread in new buildings; BIM is the whole system that manages a building by working in an integrated way from the design to the demolition process. In the process in which the building is used, the stages such as maintenance, repair and renewal are also a part of the life cycle of the building and can be the subject of BIM. The concept of Heritage BIM (Architectural Heritage Building Information Model) has emerged with the process carried out for the protection of cultural heritage structures within BIM. So Heritage BIM; It can be defined as an interdisciplinary working methodology for the sustainable management of built cultural assets. In this study, for the recognition of Heritage BIM in Turkey; The concept of HBIM (Heritage BIM) has been explained and the most used standardizations have been discussed. In addition, a pioneering study in its field was created by creating an exemplary HBIM model of Mehmet Ağa Mansion and refunctioning it in order to popularize the use of HBIM. A comparison of the preparation processes of conservation and re-functioning projects was made through CAD and BIM-based programs and suggestions were developed. Mehmet Ağa Mansion, equipped with a superior technology for its period, is an authentic example of Early Republican Period architecture located in the countryside. Mehmet Ağa Mansion, which has not been used for many years due to the high repair costs, was requested to be kept alive, and a conditional donation was made to the Ankara Metropolitan Municipality. In the re-functioning process of Mehmet Ağa Mansion, collaborations with the municipality, conducting studies to re-function with a survey study and suggesting a new function as a result of these studies are among the subjects of this thesis.