Investigation of the effect of geometry inner thickness on new designed auxetic structure
Geometri iç kalınlığının yeni tasarlanan ökzetik yapı üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 752847
  2. Yazar: İSMAİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Önemli mekanik özelliklerinden biri olan Poisson's oranı bilinen malzeme ve yapıların büyük çoğunluğunda pozitiftir. Yapı ve malzemeler negatif Poisson's oranına sahip olduklarında Ökzetik olarak adlandırılırlar. Yeni yapıların tasarlanmasında ökzetik yapıların özellikleri önemlidir, özellikle yapısal ve işlevsel olarak görevi olan mekanik özellikleri. Bu konu ile ilgili birçok araştırmacı deneysel ve teorik çalışma yapmıştır. Bu çalışmada, sonlu elemanlar analizi ile yeni tasarlanmış ökzetik yapının Poisson's oranı incelenmiştir. Geometri iç kalınlık yapılandırmalarına göre 14 farklı kafes yapısı incelenmiştir. Bütün incelenen yapılar negatif Poisson's oranına sahiptir. Geometri iç kalınlığı arttıkça negatif Poisson's oranı -1'e yaklaşmaktadır. En düşük Poisson's oranı 4×4'lik düzendeki kafes yapısı ile 4×2'lik düzendeki kafes yapısının Poisson's oranına bakıldığına en düşük Poisson's oranı 4×2'lik düzendeki kafes yapısına aittir. 4×2'lik düzendeki kafes yapısı daha ökzetiktir. 4.9 mm geometri iç kalınlığı ve 4×2'lik düzende incelenen örnek yapı -0.55 ile en düşük Poisson's oranına sahiptir. Uygulanan kuvvete yapının göstermiş olduğu etkiyi göstermek için sertlik değerleri ile sertlik/kütle değerleri incelenmiştir. Enerji sönümleme kabiliyetleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poisson's ratio, one of the important mechanical properties of materials and structure, is positive for almost all of the known materials and structures. Material and structure showing negative Poisson's ratios are called Auxetic. Properties of the auxetic structures are very important to design a new structure, especially mechanical properties of the auxetic materials that have structurally and functionally mission. Many researchers made experimental and theoretical work on this topic. In this study, the newly designed auxetic lattice structure Poisson's ratio was examined by using finite element analysis. 14 different lattice structures concerning inner lattice thickness configurations are investigated. All examined structures have a negative Poisson's ratio. Inner lattice thickness increased, and negative Poisson's ratio values decreased (closes to -1.) in these examined lattice structures. 4×2 lattice orientation has the lowest Poisson's ratio than 4×4 Lattice structure Poisson's ratio, 4×2 is more Auxetic. 4.9 mm inner lattice thickness and 4×2 lattice matrix examined example has lowest Poisson's ratio that is -0.55. To show the effect of the structure on the applied force, the stiffness values and the stiffness/mass values were examined. Their energy dissipation capabilities were analyzed.