Estimation of ship route using data mining techniques
Veri madenciliği tekniklerini kullanarak gemi güzergahı tahmini
- Tez No: 752858
- Danışmanlar: DR. SELMİN DAIŞ ÖNCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Denizyolu taşımacılığının gelişmesiyle beraber artan deniz trafiği sonucunda deniz kazası, çevre kirliliği gibi tehlikeler meydana gelmektedir. Bir bölgede bulunan deniz trafik yoğunluğunun incelenmesi ve o bölge hakkında durumsal farkındalığın artması oldukça önemlidir. Denizde durumsal farkındalığı ve deniz güvenliğini artırmak için çeşitli yardımcı analitik araçlara duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Gemi seyir halindeyken birçok veri kaynağını kullanmaktadır. Gemilerde yaygın olarak kullanılan Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) cihazı da bunlardan biridir. Gemi tipi, kimlik numarası, ülke, varış yeri, tahmini varış zamanı, konum, hız, yön, kargo gibi bilgileri yayınlayan bir cihazdır. Gemi rota planlaması, trafik güvenliğinin ve verimliliğinin artırılmasında en önemli konulardan biridir. Bu çalışmanın temel amacı, deniz sularında seyir yapılırken güvenli navigasyona yardımcı olacak bir model geliştirmektir. Bu çalışmada, seyir sırasında gemideki operatörlere yardımcı olmak için yörünge çıkarma ve tahmin etme modeli geliştirilmiştir. Otomatik tanımlama sistemi verilerine dayalı bir rota tahmin yöntemi öneriyoruz. Bu çalışmada kullanılan AIS veri seti özgündür. Bu çalışmada uygulama alanı olarak daha önce çalışılmayan Çanakkale Boğazı bölgesi tercih edilmiştir. AIS mesajları, güvenli navigasyon için bir sistemi geliştirmede kullanıldı. Gemi yörüngelerinin tahmini için DBSCAN algoritması kullanılarak bir sonraki konum ve sıranın tahminini yapıldı.
Özet (Çeviri)
With the development of sea transportation, the dangers such as sea accidents and environmental pollution occur as a result of increased sea traffic. It is very important to examine the sea traffic density in the area of interest and to increase situational awareness about that area. The need for a variety of auxiliary analytical tools to increase situational awareness and maritime safety at sea is increasing in each day. The ship uses many data sources while afloat. One of them is the Automatic Identification System (AIS) device, which is widely used on ships. It is a device that publishes information such as ship type, id number, country, destination, estimated arrival time, location, speed, direction, cargo. Ship route planning is one of the most important issues to improve traffic safety and efficiency. The main purpose of this study is to develop a model to help safe navigation while afloat. In this study, a trajectory creation and estimation model is developed to assist operators on board. We recommend a route prediction method based on Automated Identification System (AIS) data. The AIS data set used in this study is unique. For the application area in this study, the Dardanelles Strait region, which has not been done before, is chosen. AIS messages is used to develop a system for safe navigation. The next location and sequential points are estimated using the DBSCAN algorithm to estimate ship orbits.