İnsan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersinde web 2.0 araçları ile desteklenen yaratıcı drama yönteminin akademik başarı ve tutuma etkisi
The effect of creative drama method supported by web 2.0 tools on academic achievement and attitude in human rights, citizenship and democracy course
  1. Tez No: 752859
  2. Yazar: ZEHRA ÜÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİKE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, İlkokul 4. sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersinin“Hak, Özgürlük ve Sorumluluk”ünitesinde yer alan kavram ve kazanımların öğretiminde yaratıcı drama yönteminin Web 2.0 araçları ile desteklenerek uygulanmasının öğrencilerin akademik başarı ve tutumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, karma araştırma yöntemi desenlerinden iç içe gömülü deneysel desen doğrultusunda tasarlanmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde, Yozgat il merkezinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 26'sı deney grubunu, 27'si kontrol grubunu oluşturan 53 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Akademik Başarı Testi”, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Tutum Ölçeği" ve yansıtma raporları ile toplanmıştır. Uygulamada, 10 hafta boyunca kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim programı doğrultusunda öğrenim görürken, deney grubu öğrencileriyle Web 2.0 araçları ile desteklenen yaratıcı drama etkinlikleri ile dersler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA ile nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları doğrultusunda deney gurubu öğrencileri ve kontrol gurubu öğrencilerinin akademik başarı puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Derse yönelik öğrenci tutumlarının bulgularında ise zaman değişkeni açısından istatistiksel olarak bir farklılık bulunurken, yöntem değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Nitel verilerin bulgularına göre deney grubu öğrencileri deneysel işlem sürecinde çok eğlendiklerini, yaratıcı drama etkinliklerini çok sevdiklerini, Web 2.0 araçları ile yapılan etkinlikleri yararlı bulduklarını ve insan haklarına yönelik birçok bilgi öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçlarından hareketle İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi eğitiminde öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumlarına katkı sağlamak amacıyla Web 2.0 araçları ile desteklenen yaratıcı drama yönteminden faydalanılabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of creative drama method supported by Web 2.0 tools in the teaching of the concepts and gains in the“Right, Freedom and Responsibility”in Primary School 4th Grade Human Rights, Citizenship and Democracy. The research was designed in line with the embedded experimental design, one of the mixed research method designs. The research was carried out in the fall semester of the 2021-2022 academic year, with 53 students, 26 of which were in the experimental group and 27 in the control group, studying at a public school in the city center of Yozgat. The data were collected with the“Human Rights, Citizenship and Democracy Academic Achievement Test”, Human Rights, Citizenship and Democracy Attitude Scale" and reflection reports prepared by the researcher. In practice, while the control group students were studying in line with the current curriculum for 10 weeks, the experimental group students were taught with creative drama activities supported by Web 2.0 tools. Quantitative data were analyzed by independent sample t-test and ANOVA, and qualitative data were analyzed by content analysis. In line with the quantitative findings of the study, a statistically significant difference was found between the academic achievement scores of the experimental group students and the control group students in favor of the experimental group. While there was a statistical difference in the findings of student attitudes towards the course in terms of the time variable, no significant difference was found in terms of the method variable. According to the findings of the qualitative data, the experimental group students stated that they had a lot of fun during the experimental process, they liked the creative drama activities very much, they found the activities done with Web 2.0 tools useful, and they learned a lot of information about human rights. Based on the results of the research, the creative drama method supported by Web 2.0 tools can be used in order to contribute to the academic success of the students and their attitudes towards the course in Human Rights, Citizenship and Democracy education.