Türkiye'de ve Almanya'da kadın futbolcu olmak: Kadın futbolcuların yaşantılarının incelenmesi
Being A female football player in Turkey and Germany: The examination of the experiences of female football players
- Tez No: 752889
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya çapında resmi olarak oynanmaya başladığı 1970'lerden bu yana, rekabetçi kadın futbolu birçok kişi tarafından eleştirilmiş ve yargılanmıştır. Sporcular kadın gibi olmamakla, fiziksel sağlıklarını riske atmakla ve erkeklere ayrılmış kaynakları gasp etmekle suçlanmıştır. Genellikle erkeklerin tarafından yapılan bu haksız ve adaletsiz muamele zamanla çok fazla eleştiriye maruz kalmış ve değişmeye başlamıştır. Kadın futbolu özellikle son yıllarda hızla gelişerek tamamen bir amatör spor dalı olmaktan, dünyanın dört bir yanında kadın futbolcular için ekonomik sermaye sunan profesyonel bir spor dalına dönüşmüştür. Ancak bu gelişmelere rağmen futbol günümüzde de erkeklerin alanı olarak kabul edilmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden yaratan bu alanda kadınlar hak ettikleri konumlara ulaşmak için mücadeleye devam etmek zorundadırlar. Futbol bu araştırmada sosyal bir alan olarak ele alınmış ve kadın futbolcuların tecrübelerinden faydalanarak Almanya ve Türkiye'deki kadın futbolu karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı Türkiye'de ve Almanya'da yaşayan kadın futbolcuların futbola yönelik yaşantılarının çeşitli faktörlere göre incelenmesidir. Bu Araştırmada nitel araştırma desenlerinden temel nitel araştırma deseni uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye ve Almanya'da yaşayan profesyonel ve amatör 24 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Bu katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Nitel verilerin elde edilmesinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmış ve veri doygunluğuna ulaşana kadar veri toplamaya devam edilmiştir. Görüşme formunda yer alan sorular için ilgili literatür (Trip, 2009; Müller, 2014; Tucker, 2016; Öztürk, 2017; Süeroğlu, 2017; Neudorfer, 2019) taranmış ve alan uzmanlarının görüşleri alınarak görüşme formundaki sorular kavramsal çerçeveye uygun şekillendirilmiştir. Görüşme formunda 13'ü kişisel 56 soru yer almaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcı onayı, verilerin ayrıntılı betimlenmesi ve amaçlı örnekleme yönteminin kullanılmasıyla geçerliliğin arttırılması gibi yöntemlerle inandırıcılık sağlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bu alanda yeniden yaratılmasına rağmen Almanya'daki kadın futbolu Türkiye'ye göre her alanda daha gelişmiş ve toplum tarafından daha olumlu olarak algılanmaktadır. Türkiye'de oynayan kadın futbolcuların bazıları toplumun olumsuz düşünceleriyle mücadele ederken, Alman kadın futbolcuları ise daha çok kişisel gelişimleri ve hedeflerini düşünmektedirler. Türkiye'de oynayan kadın futbolcuların bu alanda huzurlu ve uluslararası başarılı olabilmeleri için öncelikle saha dışında olan mücadeleleri kazanmaları gerekmektedirler.
Özet (Çeviri)
Competitive women's football has been criticized and judged by many since the 1970s, when it was officially played around the world. The women footballers have been accused of not being like women, risking their physical health, and usurping resources that were reserved for men. This unfair and unjust treatment, which were usually done by men, has been subjected to much criticism over time and has begun to change. Especially in the recent years, women's football has developed rapidly from being a purely amateur sport to a professional sport that offers economic capital for female football players all over the world. However, despite these developments, football is still accepted as a men's sport. In this field of football which recreates gender inequality, women have to keep fighting to achieve the positions they deserve. In this research, football was considered as a social field. Women's football in Germany and Turkey was compared by using experiences of female football players. In this context, the aim of the research is to examine the football-related lives of female football players living in Turkey and Germany according to various factors. In this study, a basic qualitative research design which is one of the qualitative research designs, was applied. The study group of the research consists of 24 professional and amateur female football players living in Turkey and Germany. These participants were selected with the criterion sampling method which is one of the purposive sampling methods. Semi-structured interview technique was used to obtain qualitative data and data collection was continued until the data saturation was reached. To create the interview form relevant literature (Trip, 2009; Müller, 2014; Tucker, 2016; Öztürk, 2017; Süeroğlu, 2017; Neudorfer, 2019) was examined. The questions in this form were shaped according to the conceptual framework by taking the opinions of field experts and in accordance with the conceptual framework. The interview form includes 56 questions, 13 of this questions are personal. Content analysis method was used in the analysis of the data. In this research credibility was tried to be ensured by methods such as participant consent, detailed description of the data and increasing the validity by using the purposeful sampling method. Despite the re-creation of gender inequality in this area, the women's football in Germany is more developed than Turkey in every area and it is perceived more positively by the society. While some of the Turkish female football players struggle with the negative thoughts of the society, the German female football players think more about their personal development and goals. In order for Turkish female football players to be peaceful and internationally successful in this field, they have to win the fights outside the pitch at first.