Terör örgütü propagandası suçu
The crime of propaganda of terrorist organisations
- Tez No: 752890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Terör, her geçen gün birçok insanın hayatında geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmakta, birçok toplumu da derinden etkilemektedir. Devlet ve hükümetler, terörle ve onun yarattığı yıkımla hukuk sınırları dışına çıkmadan mücadele etmeye gayret etmektedirler. Terör örgütleri ise amaçlarını yerine getirmek ve toplumda kabul görmek için çeşitli vasıtalar ile ideolojilerini anlatmaya, eylemlerini haklı göstermeye ve yeni sempatizanlar, mensuplar kazanmaya çalışmaktadır. Bu zorlu süreç içerisinde güvenlik kaygılarının bireyin sahip olduğu hukuki güvenceleri ihlal etmesini önlemesini önlemek ve varsa bu ihlalleri tespit etmek ise biz hukukçuların görevidir. İnsanın sahip olduğu temel haklardan biri olan ifade özgürlüğünün belirli kurallar dâhilinde sınırlandırılması ve toplumun duyduğu güvenlik kaygıları karşısında korunması bu yol ile bir dengenin sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatları ile paralel olarak Türk Terörle Mücadele mevzuatında yıllar içerisinde birçok değişiklik yapılmıştır. Mevzu hukuk, terörle mücadelede toplumun ihtiyaç duyduğu biçimde gelişirken evrensel insan haklarını da takip etmiştir. Çalışmamız içerisinde terörle mücadelenin bu zorluğu da göz önüne alınarak birinci kısımda ifade özgürlüğünün kapsam ve sınırları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk Anayasa Mahkemesi'nin ifade özgürlüğüne yaklaşımı analiz edilmiştir. İkinci kısımda ise Türk Hukukunda terörle mücadelenin hukuki zeminini oluşturan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunun ilgili maddelerinin suç teorisi çerçevesinde analizi yapılmış, Yargıtay'ın terör örgütü propagandası suçuna yaklaşımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism causes irreversible damage to the lives of many people day by day and deeply affects many societies. States and governments try to fight terrorism and the destruction it creates without going beyond the limits of the law. Terrorist organizations, on the other hand, try to explain their ideologies, justify their actions and gain new sympathizers and members through various means in order to fulfill their aims and gain acceptance in the society. In this challenging process, it is our duty as jurists to prevent security concerns from preventing the individuals from violating their legal guarantees and to detect these violations, if any. The freedom of expression, which is one of the fundamental rights of human beings, should be limited within certain rules and protected against the security concerns of the society. In this context, many changes have been made in the Turkish Anti-Terrorism legislation over the years in parallel with the European Convention on Human Rights and the case law of the European Court of Human Rights. While the law developed as the society needed in the fight against terrorism, it also followed the universal human rights law. In our study, considering this difficulty of the fight against terrorism, the scope and limits of freedom of expression, the approach of the European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court to freedom of expression were analyzed in the first part. In the second part, the Anti-Terror Law No. 3713 and the relevant articles of the Turkish Penal Code, which constitute the legal basis of the fight against terrorism in Turkish Law, were analyzed within the vii framework of crime theory, and the approach of the Court of Cassation to the crime of propaganda of a terrorist organization was evaluated.