Reconsidering populism historically: Lessons from British politics
Tarihsel olarak popülizmi yeniden değerlendirmek: Britanya siyasetinin öğrettikleri
- Tez No: 752914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Popülizm son yılların en çok kullanılan kavramlarından biridir. Medyada ve günlük yaşamda sıkça kullanılsa da kavramın neyi ifade ettiği muğlaklaşmıştır. Çoğunlukla irrasyonel ve antidemokratik davranışları ifade etmek için kullanılsa da, bu akademik olarak uygun bir kullanım değildir ve politikayı açıklarken bize bir fayda sağlamaz. Popülizmin literatürde pek çok tanımı vardır. Bu tezde ise popülizmin, demokrasinin kapsayıcılığı azaldığında veya halk temsil edilmediğini hissettiğinde oluşan, sisteme yönelik öfke ve hayal kırıklığı olduğu iddia edilecek. Buna bağlı olarak popülistler ise, bu öfke ve hayal kırıklığına sebep olan sorunları siyasi gündeme taşımak veya buradan güç elde etmek için kullanan kişiler olarak tanımlanacak. Ayrıca, popülizmin demokrasi için her zaman yıkıcı sonuçlar doğurmadığını ve kimi zaman demokrasinin katılımcılığı için bir erken uyarı sistemi vazifesi gördüğünü iddia edeceğiz. Popülizmin riski, ülkelerin içerisindeki güç dengesi ve kurumsal yapılarına bağlıdır. Bu esnada, teknolojik ve toplumsal gelişmelerin popülizmi zaman içerisinde dönüştürdüğünü iddia edeceğiz. Bütün bu iddiaları toparlamak ve güçlendirmek için hepsini Brexit ve genel olarak Britanya siyaseti özelinde inceleyeceğiz. Bütün bunları yaparken akademik makaleler ve kitaplardan, gazete haberlerinden, partilerin seçim manifestolarından ve parti liderlerinin konuşmalarından faydalanacağız.
Özet (Çeviri)
Populism is one of the most used terms in recent years. It has been used in media and daily life often but what it refers to has become unclear. Although people use it to describe irrational and anti-democratic behaviors mostly, that is not an academically accurate usage and can't contribute to us while explaining politics. There are many debates about the definition of populism in literature. In this thesis, we are going to argue that populism refers to the frustration of the people towards the system when the inclusiveness of democracy declines or people felt unrepresented. Accordingly, we are going to describe populists as the people who use this anger for either to gain more political power or just to put those ignored issues into political area. Also, we are going to argue that populism does not have a destructive effect on democracy under all circumstances and serves as an early warning system for inclusive democracy. The risks of populism depend on the power and structure of those countries. Meanwhile, we are going to argue that technological and societal changes have affected populism and transformed it in time. In order to make those claims stronger, we are going to explain them in the example of Brexit and British politics in general. While doing all of these, we are going to benefit from academic articles and books, newspaper reports, election manifestos of parties, and speeches by party leaders.