Evcil hayvan sahibi olan bireylerin bağlanma stillerinin incelenmesi ve evcil hayvan sahibi olan bireyler ile evcil hayvan sahibi olmayan bireylerin bağlanma stillerinin karşılaştırılması
Examination of attachment styles of pet owners and comparison of pet owners and non-pet owners attachment styles
- Tez No: 752913
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan doğası gereği bağlanmaya ihtiyaç duyan bir canlıdır. Bağlanma davranışı bireyin yaşamını sürdürebilmesi için bebekliğinden itibaren gereklidir. Bebekler onlara birincil bakım veren kişiye bağlanırlar. Birey büyüdükçe bağlanma figürü değişir ve gelişir. Bu bağlanma figürü canlı ve cansız varlıklar olabilir. Evcil hayvanlar da bu bağlanma figürleri arasında önemli yer tutarlar. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı bireyleri daha bireysel davranmaya ve yalnızlaşmaya itmiştir. Bu durum daha çok insanın evcil hayvan sahibi olmasına sebep olmuştur. Günümüzde insanlar evcil hayvanlarını yaşamlarını paylaştıkları canlı ve evin bir ferdi olarak görmektedirler. Bu çalışma evcil hayvan sahibi olan bireylerin bağlanma stillerini incelemektedir. Aynı zamanda evcil hayvan sahibi olan bireylerin bağlanma stilleri ile evcil hayvan sahibi olmayan bireylerin bağlanma stillerini karşılaştırmaktadır. Çalışma 120 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların araştırmaya katılmayı kabul ettiklerine dair araştırma hakkında ayrıntılı bilgi içeren“Bilgilendirilmiş Onam Formu”'nu onaylamaları istenmiştir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Erişkin Bağlanma Biçimleri Ölçeği, Lexington Evcil Hayvanlara Bağlanma Ölçeği ve Ucla Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan ilişki analizlerinde evcil hayvan sahibi olan bireyler ile evcil hayvan sahibi olmayan bireylerin bağlanma stilleri, yalnızlık düzeyleri ve bağlanma algıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Humans are creatures that need attachment by nature. Attachment behavior is necessary from infancy in order for the individual to survive. Babies got attached to their primary caregiver. As the individual grows, the attachment figure changes and develops. This attachment figure can be animate and inanimate beings. Pets also occupy an important place among these attachment figures. The age of technology,we live in, has pushed individuals to behave more individually and become lonely. This circumstance has led to more people having pets. Today, people see their pets as a living creature with whom they share their life and as a member of the home. This study examines the attachment styles of individuals who have pets. It also compares the attachment styles of individuals who have pets with those of individuals who do not have pets. The study was carried out with 120 volunteer participants. Participants were asked to approve the“Informed Consent Form”, which contains detailed information about the research, indicating that they agreed to participate in the research. Demographic Information Form, Adult Attachment Styles Scale, Lexington Pet Attachment Scale and Ucla Loneliness Scale were administered to the participants. In the relationship analysis, no statistically significant difference was found between the attachment styles, loneliness levels and attachment perceptions of the individuals who own pets and those who do not.