Investigating the effects of graphene oxide of different sizes on immune cells in static and dynamic environments
Farklı boyutlardaki grafen oksitin statik ve dinamik ortamlardaki bağışıklık hücreleri üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 752925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AÇELYA YILMAZER AKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Grafen ve türevleri önemli özelliklere sahiptir. Biyomedikal, nanotıp, nanoteknoloji gibi çeşitli alanlarda bu nanomalzemeler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde grafen temelli nanomalzemelerden biri olan grafen oksitin biyouyumluluğu üzerine araştırmalar devam etmektedir. Geleneksel hücre kültürü, in vitro çalışmalarda yıllardır kullanılan çok değerli bir yöntem olmasına rağmen, hücresel ortamın nüanslarını özgün olarak yansıtmada yetersizdir. Bu durumun üstesinden gelmek amacıyla, 3 boyutlu hücre kültürü ve mikroakışkan hücre kültürü yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında; grafen oksitin biyouyumluluğu araştırılmıştır. Bu amaçla, iki farklı boyuttaki grafen oksitin Jurkat hücreleri üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Ayrıca, Jurkat hücrelerin hem statik (geleneksel hücre kültürü) hem de dinamik (mikroakışkan hücre kültürü) ortamlarda, grafen oksite verdiği hücresel yanıt incelenmiştir. In vitro tahlillerde, farklı boyutlarda grafen oksit ile muamele edilen Jurkat hücrelerinin canlılığı test edilmiştir. Mevcut veriler, hücre canlılığının grafen oksitin boyutuna ve hücre kültürü ortamına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Sonuç olarak, statik ve dinamik hücre kültürlerindeki hücre-nanomalzeme etkileşiminin incelenmesinin farklı boyutlardaki grafen oksitin biyouyumluluğunu anlamada önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Graphene and its derivatives have significant properties. Studies are carried out on these nanomaterials in various fields such as biomedical, nanomedicine, and nanotechnology. Research on the biocompatibility of graphene oxide, which is one of the graphene-based materials, continues today. Although the conventional cell culture method is a very valuable method that are used in in vitro studies for many decades, it is insufficient to fully mimic the nuances of cellular microenvironment. Nowadays, three-dimensional cell culture and microfluidic cell culture are used in order to overcome this unfavorable situation. In this thesis, the biocompatibility of graphene oxide was investigated. To this end, the effect of graphene oxide that has two different sizes on Jurkat cells were addressed. In addition, the cellular response of these cells to graphene oxide in both static (conventional cell culture) and dynamic (microfluidic cell culture) environments was examined. In in vitro studies, the viability of Jurkat cells that treated with graphene oxide in different sizes was tested. The obtained data indicated that the cell viability changed depending on the size of graphene oxide and the cell culture environment. As a consequence, it is thought that examining the cell-nanomaterial interaction in static and dynamic cell cultures is important for understanding the biocompatibility of different sizes of graphene oxide.