Savunma sanayinde depo yer seçimi problemi: Sektörel kuruluşta gerçek bir uygulama
Warehouse location problem in defense industry: A real application in a related organization
- Tez No: 752924
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkelerin savunma sanayileri, küresel anlamda güçlerinin önde gelen göstergesidir. Savunma sanayi, yürütülen projeler ve geliştirilen sistemler ile desteklenirken söz konusu sistemlerin sürdürülebilir olması da önem arz etmektedir. Dolayısıyla teknolojinin, ülkelerin savunma güçlerinin değerlendirilmesinde çok önemli bir faktör olduğu günümüzün maliyet-verimlilik odaklı ortamında, hantal depo konseptleri yerine; esnekliği artırılmış, maliyet yönetimi ile tedarik zinciri kolaylaştırılmış, müdahale noktalarına göre eniyi konumlandırılmış ve sürdürülebilirliği destekleyen depo seçenekleri tercih edilmelidir. Bu çalışmada, savunma endüstrisinde yüklenici firma tarafından üretilerek silahlı kuvvetler envanterine teslim edilen askeri araçlara garanti süresi boyunca lojistik destek sağlayacak depoların yer seçimi üzerinde çalışılmıştır. Çok sayıda veri ve kısıt içeren, karmaşıklığı yüksek seviyede olan bir gerçek hayat problemine eniyi çözüm önerisi sunulmuştur. Proje kapsamında üretilen askeri araçların envantere teslimi sonrasında garanti süresi boyunca sürdürülebilirliğinin en üst seviyede tutulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda problemin çözümünde depo yer seçimini etkileyen kriterlerin ağırlıklarının bulunması için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılmıştır. Kriterlerin önem dereceleri Super Decision programı ile elde edilmiş ve bulunan dereceler Hedef Programlama (HP) modelinde amaç fonksiyonu katsayısı olarak yer almıştır. HP modelinin GAMS (General Algebraic Modeling System) ile çözümü sonucunda; 9 farklı coğrafi konumda bulunan alternatif depo noktaları arasından eniyi sonucu veren depoların seçimine karar verilmiştir. Bu tezde, savunma sanayi sektöründe depo konumu belirlemede, uzman ve danışmanların görüşleri doğrultusunda AHP ile HP bütünleşik kullanılarak bir çözüm stratejisi önerilmiştir. Bu açıdan, çalışmanın savunma sanayi sektöründe gelecekte yapılacak çalışmalara bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries' defense industries are the leading indicator of their global power. While the defense industry is supported by the projects carried out and the systems developed, it is also important that these systems are sustainable. Therefore, in today's cost-efficiency-oriented environment, where technology is a very important factor in evaluating the defense forces of countries, instead of bulky warehouse concepts; warehouse options with increased flexibility, simplified supply chain with cost management, best positioned according to warehouse locations and supporting developing system's sustainability should be preferred. This study examines the decision on the location of warehouses for logistical support during the warranty period of military vehicles manufactured and supplied to the armed forces by a defense company. An attempt has been made to propose an optimal solution for a real-life problem including numerous data and constraints. The aim is to maintain the highest level of sustainability of the military vehicles produced under the project during the warranty period after their delivery to the inventory. In this context, the Analytical Hierarchy Process (AHP), which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods, was used to calculate of the weights of the criteria affecting the warehouse location selection in solving the problem. The determined weights of the criteria was included as a coefficient of the objective function in the Goal Programming (GP) model. As a result of solving the GP model using GAMS (General Algebraic Modeling System), it was decided to select the warehouses that provided the best results among the alternative warehouse locations in 9 different geographical locations. In this thesis, a combined solution strategy was proposed with successive usage of AHP and GP, by considering the opinions of experts and consultants in determining storage locations in the defense industry. In this respect, this study is expected to provide a bases for future studies in this area.