Öğretim elemanlarının pandemi ile değişen yeni mekânsal ihtiyaçlarının incelenmesi
Examination of academicians new spatial needs changed by the pandemic
- Tez No: 752948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada, konutta ihtiyaç doğrultusunda oluşturulan farklı mekânlar, yeni tasarımlar ve kullanıcılar hakkında elde edilen bilgilerden yararlanarak pandemi etkisindeki mekân tasarımı için konut bazında çalışma ortamı alternatifleri oluşturulmaktadır. Hedeflenen nokta, çalışma ortamında konsantrasyon sağlama ve kullanıcı ihtiyacını karşılama hususunda tasarımın etkisini belirlemektir. Ayrıca kullanıcıların genel tasarımda önem verdiği unsurları ön plana çıkarmak,“kısıtlı mekanlarda öneri niteliği taşıyacak çalışma alanı tasarım gerekliliklerini”ortaya koyabilecek bir taslak oluşturmaktadır. Araştırmada pandemi döneminde uluslararası düzeyde ve Türkiye'de yapılan mekânsal değişimler ile öğretim elemanlarının çalışma ortamı gereksinimlerini belirlemek, görsellerle detaylandırmak, sonuçları alanyazın ile desteklemek araştırma kapsamında sunulmaktadır. Tez giriş bölümü ve onu takip eden dört bölümün ardından gelen sonuç bölümüyle toplamda altı bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals working environment alternatives are created based on housing for the design of spaces under the effect of the pandemic by using the different spaces created in line with the needs, the new designs applied, and the information obtained about the users. The target point is to determine the effect of the design on providing concentration and meeting the user's needs in the created working environment. In addition, it is aimed to highlight the elements that the users attach importance to in the design in general, and to create a draft that can reveal the“workspace design requirements that will serve as a suggestion in restricted spaces”. In the research, the spatial changes made at the international level and in Turkey during the pandemic period, as well as determining the working environment requirements of the instructors, detailing them with visuals, and supporting the results with the literature are presented within the scope of the research. The thesis consists of six chapters: the introduction, followed by three chapters and the conclusion.